RICHIE Alexandra, prof. DPhil (Oxon.)

Doktorka historii (University of Oxford), profesorka Collegium Civitas, od 2015 roku wraz z Władysławem T. Bartoszewskim kierowniczka Katedry Władysława Bartoszewskiego Collegium Civitas. Kierowała Instytutem Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju CC w latach 2016–2018; w latach 2018–2020 kierowniczka Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych CC.

Pełni także funkcję Presidential Counselor w National World War II Museum w Nowym Orleanie, USA oraz Governor of St Michael’s University School w Wiktorii, Kanada.

Jest autorką nagradzanych książek historycznych, m.in.: „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” – (Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagroda im. Teresy Torańskiej); „Berlin. Metropolia Fausta” (wyróżnienie American Publisher’s Weekly).