Geopolityka i strategia (PL-EN)

Udostępnij strone

 

  1. Rodzaj studiów:
    I stopnia (licencjackie)
  2. Tryb studiów:

    stacjonarne

    (zobacz także: niestacjonarne)

  3. Język wykładowy:
    polski i angielski
  4. Czas trwania studiów:
    3 lata (6 semestrów)
  5. Kierunek:
    Stosunki międzynarodowe

Pojęcie geopolityka nie ma najlepszej renomy. W najlepszym wypadku wychodzi na przestarzały sposób patrzenia na świat za pomocą jakichś map fizycznych i politycznych, a w najgorszym kojarzy się głównie z historią wojen światowych, jako ideowy element polityki ekspansywnej. Ten odbiór tematu jest jednak mocno uproszczony i selektywny. Rzeczywista historia tego nurtu myślenia o geografii i polityce jest znacznie bardziej kompleksowa, a jego prosty podział na „dobre” i „złe” warianty nie odpowiada jego genezie i rozwojowi.

Specjalność ta skupia się na analizie związku między polityką – jako dziedziną decyzji w istotnych sprawach publicznych na poziomie międzynarodowym, a warunkami przyrodniczymi oraz geograficznymi. Dyscyplina ta bada współdziałanie tych czynników w projektowaniu opcji politycznych do rozwiązywania problemów strategicznych. Dlatego zdobędziesz tu zaawansowaną wiedzę analityczną i planistyczną, która podkreśla ciągłą ważność geopolityki w różnorodnych środowiskach, takich jak polityka, dyplomacja, badania, wojskowość i inne.

Jak to osiągniesz?
1
Poznasz najważniejsze koncepcje geopolityczne, ich terminologię i kategorie analityczne. Ten wątek również pokazuje historyczną genezę modeli intelektualnych oraz ich – często skomplikowane – związki z polityczną rzeczywistością.

2
Dzięki porównawczemu studium kultur politycznych różnych krajów i organizacji, poszerzysz swoją wiedzę o obszary dzisiejszego stosowania koncepcji geopolitycznych i ich modyfikacji, przez różnych aktorów międzynarodowych.

3
Będziesz orientować się w znaczeniu stosunków cywilno-wojskowych oraz stosunków między światem nauki a polityką. Niektórym wydają się one problematyczne ze względu na zasady demokratyczne, a jednak ciągle stanowią istotne elementy realnej polityki (zwłaszcza międzynarodowej).

4
Uczyć Cię będą specjalistki/specjaliści, którzy sięgają do bogatej wiedzy teoretycznej, jak i do swoich praktycznych doświadczeń z zakresu dyplomacji, wojskowości, doradztwa politycznego i innych źródeł.

5
Odbędziesz w czasie studiów praktyki w organizacjach międzynarodowych i placówkach dyplomatycznych, co pozwoli Ci na zdobycie doświadczenia i zrozumienie dynamiki współczesnych stosunków międzynarodowych.

 

Twoje korzyści finansowe

  • Stałe czesne dla kandydatów rozpoczynających studia w roku 2024/2025
  • W cenie czesnego: praktyki, konsultacje z wykładowcami, wydanie dyplomu, suplementu, doradztwo zawodowe i porady psychologiczne
  • Szeroka oferta zniżek w czesnym – np. za działalność na rzecz uczelni
  • Stypendia naukowe, które mogą pokryć czesne

 

Co po studiach?

  • Uczelnie i inne ośrodki badawczo-edukacyjne
  • Ambasady i placówki dyplomatyczne
  • Międzynarodowe organizacje i korporacje
  • Administracja publiczna
  • Organizacje pozarządowe

Kontakt

Biuro Rekrutacji Collegium Civitas

22 656 71 89
pok. 1210,
Pałac Kultury i Nauki, 12 p.
pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa