Dla klas szkół ponadpodstawowych

Udostępnij strone

Dla uczniów klas trzecich i czwartych szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy 45-cio minutowe, spotkania prowadzone przez naszych wykładowców – wybitnych praktyków w swoich dziedzinach.

Zajęcia realizowane będą w formule online po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

 

Szkoły ponadpodstawowe z Warszawy zachęcamy jednak do skorzystania z zajęć w formie stacjonarnej i zaproszenia przedstawicieli Collegium Civitas do Państwa placówek.

W sprawie ustalenia szczegółów oraz terminów prosimy o kontakt: kamila.olesinska-augustyniak@civitas.edu.pl

 

Tematy spotkań do wyboru:

 

„Jak się dobrze komunikować z innymi?” – wykład tylko online

Prowadzenie: dr. Agnieszka Bukowska – Socjolog, pedagog, terapeuta, trener grupowy.

Adiunkt w Instytucie Socjologii Collegium Civitas, dyrektor Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas.

Naukowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu trzech dyscyplin – socjologii, psychologii i pedagogiki. Analizuje techniki wpływu społecznego, mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej oraz procesy prowadzące do radykalizacji postaw i ekstremizmu. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej patologii związanej z działalnością sekt destrukcyjnych, kontrowersyjnych ruchów religijnych, dysfunkcyjnych subkultur oraz zróżnicowanych środowisk ekstremistycznych.

Jest autorką wielu programów szkoleniowo-warsztatowych, dotyczących problematyki działalności kontrowersyjnych grup kultowych, skierowanych do funkcjonariuszy służb mundurowych, kuratorów sądowych, psychologów, pedagogów, nauczycieli, wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także młodzieży szkolnej. Realizuje krajowe i międzynarodowe projekty badawcze.

Członek zespołu Komisji Europejskiej zajmującej się badaniami nad radykalizacją skrajnie prawicową i islamistyczną oraz polityką bezpieczeństwa w UE.

Należy do międzynarodowej organizacji: Women in International Security.

 

 

„Jak opisywanie świata może stać się przygodą i podróżą?” – warsztaty dziennikarskie

Prowadzenie: red. Roman Kurkiewicz – dziennikarz, redaktor, wykładowca na kierunku Dziennikarstwo i nowe media Collegium Civitas.

Pracował w „Gazecie Wyborczej” od początku jej istnienia i współtworzył m.in. „Magazyn Gazety”. Współpracował także z działem publicystyki TVP 2, Polsatem, TVN 24 i TV 4.

Pełnił funkcję zastępcy kierownika działu społecznego w tygodniku „Newsweek Polska” oraz redaktora naczelnego „Przekroju”. Prowadził w Radiu TOK FM programy: „Pod tytułem”, „Kurkiewy” oraz „Mówi się” oraz „Pod tytułami” w Radiu dla Ciebie. Obecnie współpracuje z tygodnikiem „Przegląd”.

Autor książek „Lewomyślnie” (2011) i „Klapsy polskie” (2009).

Otrzymał nominację w plebiscycie MediaTory w kategorii ProwokaTOR.

 

 

„Po co nam dyplomacja” – wykład

Prowadzenie: b. amb., dr hab., prof. CC – Paweł Dobrowolski – historyk, dyplomata, wykładowca Collegium Civitas.

Pełnił funkcję Konsula Generalnego RP w Szkocji (1990-1995), ambasadora RP w Kanadzie (2000-2004) oraz Ambasadora RP na Cyprze (2009-2013).

Był zastępcą dyrektora Gabinetu i Sekretariatu Ministra Spraw Zagranicznych (1995-2000) oraz rzecznikiem MSZ w latach 1995-2000 i 2005-2006. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Ameryki MSZ oraz kierował departamentem Systemu Informacji MSZ.

Stypendysta Fundacji Jana Pawła II w Rzymie i Maison des Sciences de l’Homme w Paryżu. wykładowca Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej KUL.

Jest autorem ponad 40 książek i artykułów dotyczących historii i kultury średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy.

 

 

„Cyberbezpieczni – jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci” – wykład

Prowadzenie: dr Paulina Piasecka – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, specjalista w obszarze terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej. Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie oraz zastępca kierownika Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas.

Brała udział w programie badawczym „Model systemu wykorzystania środków masowego przekazu w przeciwdziałaniu i walce z terroryzmem w warunkach RP” w ramach międzynarodowego programu COST A24 (2007-2010).

Obecnie uczestniczy w projektach naukowych „The Evolving Social Construction of Threats” oraz „Dialogue About Radicalization and Equality” (DARE) finansowanym w ramach programu Horyzont 2020.

Pracowała w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA w charakterze głównego specjalisty. Pełniła także funkcję naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Stypendystka rządu Stanów Zjednoczonych w ramach programu International Visitor Leadership w obszarze cyberbezpieczeństwa.

 

 

„Branża e-marketingu Cię potrzebuje – powiemy Ci dlaczego” – wykład

Prowadzenie: Ewa Opach – dyrektor ds. edukacji i certyfikacji IAB Polska DIMAQ, wiceprzewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji Komunikacji Marketingowej.

Związana z IAB Polska, gdzie od początku zajmuje się wdrażaniem i rozwojem DIMAQ – międzynarodowego programu certyfikacji umiejętności e-marketingowych. Oprócz doświadczenia zawodowego, swoje kompetencje poszerzała, kończąc dwa kierunki studiów podyplomowych – zarówno w zakresie HR, jak i digital marketingu.