Sztuka współczesna – od 1945 roku do dzisiaj

Udostępnij strone

 1. Rodzaj oferty edukacyjnej:
  Kurs
 2. Tryb zajęć:
  niestacjonarne
 3. Język wykładowy:
  polski
 4. Czas trwania kursu:
  1 semestr – 5 zjazdów
 5. Planowane rozpoczęcie zajęć:
  jesień 2021 r.

 

Interesujesz się sztuką współczesną i chcesz zdobyć o niej jak najszerszą wiedzę? Wybierz kurs Sztuka współczesna – od 1945 roku do dzisiaj. 90 godzin spotkań poświęcimy na omówienie najważniejszych nurtów i twórców, z uwzględnieniem najmłodszego pokolenia artystów sztuk wizualnych.
 

„Pomysł stworzenia kursu z wiedzy o sztuce współczesnej narodził się z przeświadczenia, że kursy ogólnej historii sztuki zwykle kończą swoją narrację zbyt wcześnie, na początku XX wieku. Sztuka drugiej połowy XX wieku i czasów współczesnych budzi ogromne zainteresowanie, ale mało jest możliwości, by zdobyć na jej temat kompleksową wiedzę. Tym kursem pragniemy uzupełnić lukę.
Po II wojnie światowej Nowy Jork detronizuje Paryż. Tutaj powstają najbardziej prestiżowe muzea sztuki współczesnej, tutaj buduje się mekka prywatnych galerii sztuki współczesnej – Chelsea, w Nowym Jorku tworzą takie ikony sztuki XX wieku jak Jackson Pollock czy Andy Warhol. Kurs szczegółowo odtwarza kolejne etapy i kierunki w sztuce współczesnej aż do dnia dzisiejszego.”

Justyna Wesołowska, Marika Zamojska
kierowniczki i pomysłodawczynie kursu

 

Twoje 4 kroki do wiedzy o sztuce współczesnej
1
Poznaj najważniejsze tendencje
Poznasz kierunki awangardowe, jak kubizm czy surrealizm. Dowiesz się, jak kształtowało się życie artystyczne w Nowym Jorku po II wojnie światowej oraz najsłynniejsze muzea i galerie, poznasz twórczość Pollocka i pop-art. Będziemy mówić o początkach sztuki konceptualnej i feministycznej, włoskiej transawangardzie i Young British Artists, ikonach sztuki ostatnich 20 lat, a także współczesnej sztuce azjatyckiej.
2
Poznaj twórców
Podczas zajęć poznasz fenomen twórczości m.in. Jacksona Pollocka, Damiena Hirsta, Sary Lucas, Douglasa Gordona, Sam Taylor-Wood, Nan Goldin, Maurizio Cattelana, Wilhelma Sasnala, Jeffa Koonsa, Kary Walker, Ryana Trecartina.
3
Ucz się od praktyków
Wykładowcy kursu są cenionymi ekspertami, a ich kariery naukowe i praktyczne są bezpośrednio związane ze sztuką współczesną.
4
Ucz się przez dyskusje
Zajęcia mają przede wszystkim formę wykładów bogato ilustrowanych przykładami. Kurs przewiduje jednak sporo zajęć, w których rozmowa ze studentami odgrywa największe znaczenie. Pretekstem do dyskusji są m. in. case studies dotyczące twórczości ikon sztuki współczesnej.

 

Atuty:

 • zdobędziesz kompleksową wiedzę na temat sztuki po 1945 r. – omówimy najważniejsze nazwiska i kierunki, które po prostu musisz znać;
 • osobne miejsce poświęcimy ikonom ostatnich 20 lat i sztuce azjatyckiej – to istotne dopełnienie wiedzy, warto znać to, co „tu i teraz”;
 • zrozumiesz, jak kształtowały się i rozwijały tendencje w sztuce – struktura kursu pozwala na lepsze przyswojenie ewolucji, jaka nastąpiła w sztuce po II wojnie światowej;
 • nie masz artystycznego wykształcenia? Ten kurs jest także dla Ciebie – zajęcia są prowadzone w przystępny sposób, nie wymagają od słuchaczy wcześniejszego przygotowania. Każdy wykład wsparty jest bogatym materiałem wizualnym.

 


 

Kurs jest skierowany do:

 • artystów;
 • animatorów kultury;
 • kuratorów sztuki współczesnej;
 • historyków sztuki;
 • kulturoznawców;
 • kolekcjonerów sztuki współczesnej;
 • ekonomistów i bankierów z działów inwestycyjnych;
 • wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak funkcjonuje świat sztuki współczesnej.

 

Kontakt

Dział Rekrutacji Collegium Civitas

22 656 71 89
pok. 1210, 12 piętro
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa