Program
Program studiów* obejmuje 160 godzin dydaktycznych realizowanych przez dwa semestry w trybie niestacjonarnym. Jest to 10 zjazdów sobotnio-niedzielnych, średnio 1 zjazd w miesiącu. 4 zjazdy realizowane będą w siedzibie Uczelni, 6 online.
Język wykładowy: polski (na studiach wykorzystywane są materiały anglojęzyczne)
Ramowy program studiów:*
Cały program jest przemyślany i prowadzi słuchacza krok po kroku, od ogółu do szczegółu, rozwijając nie tylko wiedzę z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju, ale i praktyczne umiejętności w zakresie zarządzania tym obszarem w organizacji. Zajęcia i zaliczenia są rozłożone w taki sposób, żeby osoby, które pracują, bądź mają podopiecznych spokojnie mogły sobie poradzić.
MODUŁ I. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I ESG
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, CSR I ESG
Zajęcia w ramach tego bloku przedmiotów dadzą Ci podstawowy zakres wiedzy dotyczący zarządzania tematyką ESG i zrównoważonego rozwoju w kontekście nowych regulacji i oczekiwań rynku.
- Zrównoważony rozwój i ESG – idea, kluczowe założenia, pojęcia, akty prawne i inicjatywy polskie i międzynarodowe z perspektywy menedżera ESG, a także najważniejsze standardy i normy.
- Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ 2015-2030 (tzw. SDGs) – ich geneza, założenia, realizacja w Polsce i za granicą.
- Zrównoważone finansowanie.
- Instytucjonalne ramy ESG – rządowe ramy wspierania odpowiedzialnego zarządzania jak i odpowiedzialna administracja.
ZARZĄDZANIE ESG W ORGANIZACJI
Studia podyplomowe Menedżer ESG. Zrównoważony rozwój w biznesie są zaprojektowane jako kompleksowe wprowadzenie do zarządzania zrównoważonym rozwojem w organizacjach. Zajęcia w ramach tego przedmiotu obejmują największą liczbę zajęć i koncentrują się na poszczególnych obszarach zarządzania ESG. Na każdych zajęciach słuchacz dowiaduje się jak dany obszar wygląda z poziomu standardów oraz poznaje rozwiązania praktyczne.
- Zarządzanie środowiskowe.
- Wyzwania klimatyczne oraz podstawy wyznaczania i zarządzania śladem węglowym organizacji.
- Kwestie klimatyczne w zarządzaniu i raportowaniu (TCFD, ESRS E1). Kwestie bioróżnorodności w zarządzaniu i raportowaniu (TNFD).
- Wpływ społeczny biznesu i jego raportowanie (dotknięte społeczności).
- Praktyki zakupowe oraz odpowiedzialny łańcuch dostaw.
- Rola związków zawodowych we współczesnym świecie.
- Różnorodność i odpowiedzialne praktyki w miejscu pracy – pracownicy właśni wg ESRS, a także wolontariat pracowniczy oraz rola fundacji korporacyjnych.
- Kwestie konsumenckie i klienckie w zarządzaniu ESG i raportowaniu.
- Odpowiedzialne indeksy giełdowe.
- Odpowiedzialny łańcuch dostaw z perspektywy audytora.
- Raportowanie wg standardu ESRS – unijnego standardu raportowania<./li>
Moduł I pozwala na nabycie specjalistycznej i przekrojowej wiedzy w zakresie ESG oraz zrównoważonego rozwoju. Przygotowuje on słuchaczy do bycia partnerem w relacji do innych funkcji w organizacji np. zakupów, pełnomocnika ds. środowiskowych czy ZSZ, marketingu, HR, itp. Poszczególne zajęcia prowadzone są przez praktyków w danych obszarach.
Podczas zajęć w ramach tego bloku wyjaśnimy również potrzebę zmniejszania emisji w związku z negatywnymi zmianami klimatycznymi oraz wprowadzimy uczestników w tematykę zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, omawiając podstawy i kluczowe etapy procesu wyznaczania śladu węglowego. Ze względu na ograniczenia czasowe oraz różnorodność scenariuszy wyliczania śladu węglowego (zarówno na poziomie organizacji, jak i produktów), zajęcia dotyczące tej tematyki koncentrują się na:
- przekazaniu kluczowej wiedzy o zasadach, standardach i etapach procesu wyznaczania emisji;
- zrozumieniu metodologii, która umożliwia skuteczne zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych.
Zajęcia koncentrują się na wyjaśnieniu podstaw i praktycznych aspektów tematu, aby umożliwić uczestnikom współpracę z zespołami specjalistów lub firmami zewnętrznymi zajmującymi się szczegółowymi wyliczeniami. Ich celem jest dostarczenie niezbędnej wiedzy metodologicznej, a nie szczegółowego szkolenia z wyliczania śladu węglowego. Organizacja takich obliczeń, zwłaszcza w dużych firmach, często wymaga współpracy z wyspecjalizowanymi podmiotami zewnętrznymi. Dzięki temu przedmiotowi uczestnicy będą świadomi wyzwań związanych z zarządzaniem śladem węglowym oraz roli, jaką odgrywa on w strategii ESG.
BONUS
W trakcie zajęć na kierunku Menedżer ESG. Zrównoważony rozwój w biznesie uczestnicy będą mieli unikalną możliwość spotkania z doświadczonymi praktykami, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem ESG i zrównoważonego rozwoju w firmach działających na polskim rynku. To wyjątkowa okazja, aby poznać nie tylko konkretne przykłady i wyzwania, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa, ale również nawiązać cenne kontakty z osobami aktywnie działającymi w tym obszarze. Dzięki temu uczestnicy zyskają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne spojrzenie reprezentantów różnych działów – od zakupów i HR, po menedżerów ESG zajmujących się raportowaniem.
Do tej pory, w trakcie zajęć gościliśmy m.in. ekspertów z: Orange Polska, Banku Zachodniego WBK (obecnie Santander Bank Polska), Fundacji Centrum CSR.PL, mBanku, Raben, IBM, L’Oreal, PKPP „Lewiatan”, Banku Millennium, Clean Clothes Campaign, ArcelorMIttal Poland, Skanska, Grupy Veolia, Adamed, AmRest, Jeronimo Martins Polska, UBS, Grupa Energa, LPP, GOPR, Ergo Hestia, S&P Global Ratings, BNP Paribas.
MODUŁ II. ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE
Wiedza z obszaru zarządzania organizacją, zarządzania strategicznego w kontekście wdrażania ESG w praktyce, w tym:
- Ład korporacyjny, etyka, przeciwdziałanie korupcji, compliance i audyt wewnętrzny.
- Prawa człowieka w biznesie – jako pierwsi wprowadziliśmy zajęcia z tego obszaru!
- Strategia ESG, Strategia zrównoważonego rozwoju.
- Zarządzanie interesariuszami.
- Zarządzanie ryzykami ESG i zrównoważonego rozwoju.
- Raportowanie ESG i zrównoważonego rozwoju.
Moduł II pozwala na zrozumienie procesów strategicznych w organizacjach, budowy strategii, zarządzania ryzykiem oraz przygotowuje do procesu raportowania ESG. Pozwala na poznanie szeregu standardów w praktyce. Zajęcia prowadzone są przez praktyków, zajmujących się danymi obszarami w codziennej pracy.
BONUS
W ramach tego Modułu, słuchacze DODATKOWO otrzymują:
- raporty ESG, badanie dot. raportowania, standardy raportowania (w wersji elektronicznej).
MODUŁ III. KOMUNIKACJA ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU
Praktyczne przygotowanie do skutecznej komunikacji z interesariuszami w ujęciu przemyślanej i adekwatnej do potrzeb i oczekiwań strategii a także do komunikowania poszczególnych działań z obszaru ESG:
- Komunikacja wewnętrzna angażująca pracowników.
- Systemy certyfikacyjne i niezależne audyty jako forma komunikacji.
- Komunikacja korporacyjna.
- Ryzyko greenwashingu w komunikacji.
- Organizacje promujące ESG – otoczenie komunikacyjne.
Moduł III jest kluczowy w wypełnianiu roli menedżera ESG, który zajmuje się komunikacją i promocją tematu ESG wewnątrz jak i na zewnątrz firmy.
*Program może ulec niewielkim zmianom.
Forma zaliczenia studiów podyplomowych
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest:
- zaliczenie przedmiotów objętych programem studiów. Zaliczenie przedmiotów odbywa się poprzez obecność i/lub aktywność na zajęciach lub poprzez przygotowanie prezentacji;
- ocena z egzaminu semestralnego. Studia trwają dwa semestry akademickie. Każdy semestr zakończony jest egzaminem z oceną;
- ocena pracy rocznej. Praca roczna polega na przygotowaniu strategii ESG dla firmy z rynku, przygotowywana jest w grupie i ma charakter praktyczny.
Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Collegium Civitas.
Harmonogram i organizacja zajęć
Program trwa 2 semestry, na które składa się 10 zjazdów. Ich terminy są określone z góry. Zazwyczaj jest to jeden zjazd w miesiącu, co pozwala na łączenie studiów z pracą zawodową.
4 zjazdy odbywają się w centralnej lokalizacji Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, pozostałe 6 – online. Wielu studentów dojeżdża do nas z innych miast.
Organizacja zajęć*
W r. ak. 2025/26 zajęcia realizowane będą online (6 zjazdów) oraz w siedzibie uczelni (4 zjazdy).
Terminy* zjazdów w roku 2025/2026
Semestr zimowy:
Październik: 18-19.10 (stacjonarnie)
Listopad: 15-16.11 (online)
Grudzień: 13-14.12 (online)
Styczeń: 17-18.01 (stacjonarnie)
Luty: 14-15 (online)
Semestr letni:
Marzec: 14-15.03 (online), 28-29.03 (online)
Kwiecień: 18-19.04 (stacjonarnie)
Maj: 30-31.05 (online)
Czerwiec: 13-14.06 (stacjonarnie)
*organizacja i terminy zjazdów mogą ulec nieznacznym zmianom
Godziny zajęć:*
- Sobota: 9:30-16:45
Niedziela 9:00-16:15
*godziny mogą ulec przesunięciom