Instytut Zarządzania

Udostępnij strone

Instytut Zarządzania został powołany w Collegium Civitas do rozwoju badań w obszarze nauk o zarządzaniu i jakości. Badania te obejmują zagadnienia należące do poszczególnych subdyscyplin nauk o zarządzaniu i jakości – zarówno w nurcie teoretycznym, jak i praktycznym – i dotyczą wszelkich typów organizacji oraz poziomów zarządzania.

Szczególne miejsce wśród zainteresowań badawczych pracowników Instytutu zajmuje perspektywa zarządzania humanistycznego oraz estetyka zarządzania. Zarządzanie humanistyczne – podkreślające godność człowieka funkcjonującego w różnych rolach w ramach organizacji – łączy m.in. koncepcje społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorczości społecznej, etyki biznesu oraz świadomego kapitalizmu, przez co przedstawia odrębny paradygmat badawczy, oparty na szeroko rozumianej humanistyce. Ów nowy paradygmat rzuca wyzwanie uwarunkowanemu jedynie zyskiem ekonomicznym neoliberalnemu podejściu „ekonomistycznemu”, które dominuje w teorii i praktyce zarządzania XX wieku i traktuje człowieka jako jeden z zasobów, którymi dysponuje organizacja w realizowaniu celów ekonomicznych. Zamiast tego, paradygmat humanistyczny w zarządzaniu podkreśla potrzebę ochrony godności i dobrostanu jednostki oraz świadomego i zrównoważonego korzystania z zasobów poszerzając paletę celów ekonomicznych o paletę kwestii pozaekonomicznych. Z kolei estetyka zarządzania – z interdyscyplinarnej perspektywy uwzględniająca dorobek i narzędzia estetyki oraz praktyki wykonawstwa artystycznego – pozwala spojrzeć na zarządzanie i organizację jako procesy i zjawiska znacznie wykraczające poza fizyczną sferę działalności człowieka, dzięki czemu kwestie motywacji, kreatywności, artyzmu, wirtuozerii, kiczu czy ignorancji nabierają nowych wymiarów poznawczych, nieobecnych w dotychczasowym dyskursie w ramach nauk o zarządzaniu i jakości.

Celem Instytutu Zarządzania jest udział w otwieraniu nowych perspektyw dla refleksji teoretycznej, wypracowywaniu rekomendacji dla praktyki zarządzania oraz rozwój nowoczesnych podejść metodologicznych, opartych na interdyscyplinarności. Interdyscyplinarność pracowników i badaczy stowarzyszonych z Instytutem Zarządzania pozwala wykorzystywać aparat pojęciowy, metodologiczny oraz doświadczenia praktyczne m.in. z dziedzin takich jak sztuka, estetyka, etyka, psychologia, socjologia, politologia czy lingwistyka. Realizowane projekty badawcze analizują rzeczywistość, ale również wypracowują horyzonty poznawcze opisujące nowym językiem złożoność świata organizacji i zarządzania.

 

SKŁAD INSTYTUTU

dr hab. Małgorzata Baran, prof. CC
e-mail: malgorzata.baran@civitas.edu.pl

Biogram naukowy

Prorektor ds. rozwoju strategicznego Collegium Civitas, doktorka habilitowana nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu, profesorka Collegium Civitas.

Jej zainteresowania naukowe obejmują zarządzanie kapitałem ludzkim w organizacji, w szczególności zarządzanie wiekiem oraz współpracę międzypokoleniową. Kierowniczka zespołów badawczych realizujących projekty naukowe oraz społeczne w wymienionych obszarach. Specjalistka w dziedzinie zarządzania projektami. Autorka wielu projektów naukowo-badawczych oraz edukacyjnych i rozwojowych, w tym współfinansowanych z unijnych programów pomocowych.

Wybrane artykuły:

The Impact of Management Methods on Employee Engagement („Sustainability”, 2020).

Design Mentoring Approach in Companies in Poland („Contemporary Economics”, 2018).

The Importance of Mentoring In Employee Work Engagement („International Journal of Contemporary Management”, 2017).

Project Orientation of Polish Universities („China-USA Business Review”, 2015).

Managing Employees of Different Generations in the Enterprise („Journal of Possitive Management”, 2014).

Publikacje książkowe:

Uwarunkowania skuteczności mentoringu w organizacji (PWN, Warszawa 2018).
Innowacje popytowe, czyli jak tworzy się współczesne innowacje (PARP, Warszawa 2012).

Academia: https://civitas.academia.edu/MałgorzataBaran
Google Scholar: https://scholar.google.com/citations?hl=pl&user=8QI5beMAAAAJ

dr Muhammad Kamran
e-mail: muhammad.kamran@civitas.edu.pl

dr Andrzej Kondej
e-mail: andrzej.kondej@civitas.edu.pl

dr Piotr Kosiak
e-mail: piotr.kosiak@civitas.edu.pl

dr Adrian Lis
e-mail: adrian.lis@civitas.edu.pl@civitas.edu.pl

Biogram naukowy

Socjolog, specjalista od współpracy w organizacjach sieciowych; kierownik specjalności „Analityka danych, Big Data i kodowanie” w Collegium Civitas.
Od zawsze zafascynowany interdyscyplinarnością – na etapie doktoratu była to mieszanka socjologii, filozofii, psychologii poznawczej, antropologii i neurologii; obecnie natomiast są to działania i refleksje z pogranicza socjologii, zarządzania, ekonomii i geografii ekonomicznej.
Główny obszar jego zainteresowań badawczych (a także praktycznych ich implikacji) stanowią relacje współpracy w organizacjach sieciowych: mechanizmy nawiązywania i rozwoju relacji między podmiotami składającymi się na struktury wyższego rzędu (szczególnie klastry), zarządzanie tymi mechanizmami oraz zwiększanie ich efektywności (w formie np. konwersji kapitałów).
ResearchGate https://www.researchgate.net/profile/Adrian_Lis2

dr Eliza Nowacka
e-mail: eliza.nowacka@civitas.edu.pl

dr Roland Pac
e-mail: roland.pac@civitas.edu.pl

dr Mudassira Sarfraz
e-mail: mudassira.sarfraz@civitas.edu.pl

dr hab. Michał Szostak, prof. CC – Kierownik Instytutu Zarządzania
e-mail: michal.szostak@civitas.edu.pl

———————————————————————————–

Kontakt:
Instytut Zarządzania
e-mail: instytut.zarzadzania@civitas.edu.pl
Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa

NEWSLETTER

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).