Dr Katarzyna Kalinowska współautorką książki „Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych”

Książka „Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych” ukazała się jako drugi tom serii „Socjologia Grup Artystycznych”, wydawanej w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego. W publikacji wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego nasza wykładowczyni i badaczka dr Katarzyna Kalinowska współtworzyła rozdziały poświęcone Teatrowi Węgajty.
Monografia stanowi socjologiczne studia trzech zespołów teatralnych:
- Stowarzyszenia Teatralnego Chorea,
- Teatru Szwalnia,
- Teatru Węgajty.
To właśnie ostatniemu z nich, działającemu w podolsztyńskiej wsi o tej samej nazwie, przyglądają się dr Katarzyna Kalinowska (Collegium Civitas) oraz dr Katarzyna Kułakowska (IS PAN).
Na Teatr Węgajty patrzymy przez pryzmat wywodzącej się z nurtu socjologii krytycznej teorii rezonansu Hartmuta Rosy, a także konstruktu ozdrowieńczego zmęczenia rozwijanego przez Byung-Chul Hana, rozważań o nadziei Rebekki Solnit oraz koncepcji neotrybalizmu Michela Maffesoliego. W kolejnych podrozdziałach zajmujemy się charakterystyką poszczególnych wymiarów funkcjonowania teatru, tworzącego przestrzeń, w której mogą się pojawiać wielorakie doświadczenia rezonansowe – o charakterze horyzontalnym, diagonalnym i wertykalnym (…). Teatr Węgajty opisujemy jako strefę rezonansową, czyli przestrzeń zbiorowego doświadczania świata, umożliwiającą wchodzenie z nim we wzajemne relacje prowadzące do trwałej przemiany – piszą autorki we wprowadzeniu.
Książkę w wersji tradycyjnej lub elektronicznej można zakupić na stronie wydawcy.