Dr Katarzyna Kalinowska współautorką książki „Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych”

Udostępnij strone

13.02.2024

Książka „Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych” ukazała się jako drugi tom serii „Socjologia Grup Artystycznych”, wydawanej w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego. W publikacji wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego nasza wykładowczyni i badaczka dr Katarzyna Kalinowska współtworzyła rozdziały poświęcone Teatrowi Węgajty.
 
 
Monografia stanowi socjologiczne studia trzech zespołów teatralnych:

  • Stowarzyszenia Teatralnego Chorea,
  • Teatru Szwalnia,
  • Teatru Węgajty.

To właśnie ostatniemu z nich, działającemu w podolsztyńskiej wsi o tej samej nazwie, przyglądają się dr Katarzyna Kalinowska (Collegium Civitas) oraz dr Katarzyna Kułakowska (IS PAN).

Na Teatr Węgajty patrzymy przez pryzmat wywodzącej się z nurtu socjologii krytycznej teorii rezonansu Hartmuta Rosy, a także konstruktu ozdrowieńczego zmęczenia rozwijanego przez Byung-Chul Hana, rozważań o nadziei Rebekki Solnit oraz koncepcji neotrybalizmu Michela Maffesoliego. W kolejnych podrozdziałach zajmujemy się charakterystyką poszczególnych wymiarów funkcjonowania teatru, tworzącego przestrzeń, w której mogą się pojawiać wielorakie doświadczenia rezonansowe – o charakterze horyzontalnym, diagonalnym i wertykalnym (…). Teatr Węgajty opisujemy jako strefę rezonansową, czyli przestrzeń zbiorowego doświadczania świata, umożliwiającą wchodzenie z nim we wzajemne relacje prowadzące do trwałej przemiany – piszą autorki we wprowadzeniu.

Książkę w wersji tradycyjnej lub elektronicznej można zakupić na stronie wydawcy.