Podsumowanie tegorocznego spotkania Concilium Civitas

17.07.2024

W dniach 12-14 lipca w naszej Uczelni odbyło się kolejne już spotkanie Concilium Civitas. Wydarzenie, pełne inspirujących debat i dyskusji, miało miejsce w Collegium Civitas w Warszawie.

DZIEŃ 1 – MŁODE CONCILIUM

Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczął się od powitania przez red. Jacka Żakowskiego, Kierownika Katedry Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas. Uroczyste otwarcie wydarzenia powierzono w ręce Rektora naszej Uczelni, dr. hab. Stanisława Mocka, prof. CC oraz dziekana Concilium Civitas, Jana Kubika.

Redaktor Radomir Wit, absolwent Collegium Civitas, obecnie pracujący w TVN24 przedstawił swoje osobiste „Przesłanie do Młodego Concilium”. Swoją wypowiedź rozpoczął od tego, że „wolność słowa jest dla wszystkich, bez względu na wiek. Tzn. jeśli ktoś jest dzieckiem, ma takie same prawa, by korzystać z wolności słowa, jak dorosłe osoby, którym się wydaje, że wiedzą lepiej […]”. Nawiązując do swoich doświadczeń, dodał także, że „nie wolno się poddawać. Jeśli macie w sobie przekonanie, że warto […]. Macie w sobie ogromne możliwości zmieniania swojego świata, świata waszych bliskich, ale też w bardziej globalnej wersji”.

Konkurs Młode Concilium

Jednym z głównych punktów dnia było ogłoszenie wyników konkursu dla maturzystów „Młode Concilium”, realizowanego przez Concilium Civitas we współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Spośród nadesłanych prac, wybrano 20, które znalazły się w tegorocznym „Młodym Almanachu 2024/2025. Jaka polska demokracja przyszłości?”.

Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc (Malwina Galas, Bartosz Gers i Mateusz Piszczatowski) mieli okazję omówić swoje projekty z członkami Concilium: Małgorzatą Kozak (Utrecht), Michałem Krzyżanowskim (Uppsala) i Pawłem Bukowskim (UCL, PAN).

Debata pokoleń

Kolejnym ważnym punktem programu była wyjątkowa debata pokoleń, w której udział wzięli maturzyści oraz profesorowie, w tym Anita Prażmowska (LSE), Ladislau Dowbor (Sao Paulo), Ireneusz Paweł Karolewski (Lipsk), Natalia Krzyżanowska (Orebro) i Jan Zielonka (Wenecja, Oxford). Debatę poprowadził nasz absolwent, szef Radia Pałacc, dziennikarz TOK FM i TVP Iinfo, Michał Tomasik.

Dzień zakończył się projekcją filmu dokumentalnego „„Polskość” przygotowanego przez Laboratorium Poznania Politycznego IP PAN.

DZIEŃ 2 – DOROCZNE SPOTKANIE CONCILIUM CIVITAS

Drugi dzień rozpoczął się od prezentacji Almanachu Concilium Civitas 2024/2025 przez Karolinę Wigurę z Uniwersytetu Warszawskiego i redakcji polityczno-kulturalnego tygodnika internetowego Kultura Liberalna.
Następnie Wojciech Sadurski wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Redemokracja”.

W trakcie dnia odbyły się panele dyskusyjne poświęcone tematom takim jak: sprzątanie po populistach, rola kobiet i mniejszości w demokracji, przyszłość uniwersytetów oraz gospodarka nierówności.

Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. dr hab. inż. Jan Kubik, dr hab. Mikołaj Cześnik prof. SWPS, prof. dr hab. Krzysztof Jasiewicz, dr Małgorzata Kozak, prof. Jan Pakulski, prof. Georges Mink, dr hab. Adam Bodnar, dr Elżbieta Korolczuk, dr hab. Monika Płatek, prof. UW, dr hab. Agnieszka Graff, dr Natalia Krzyżanowska, prof. Jan Zielonka, prof. Brian Porter-Szucs, dr Agnieszka Golec de Zavala, prof. Andrzej K. Koźmiński, prof. Ania Zalewska, prof. Grzegorz Ekiert, dr Anita Prażmowska, minister nauki Dariusz Wieczorek, dr Paweł Bukowski, prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prof. Beata Javorcik, prof. Jan Toporowski i prof. Marek Naczyk.

DZIEŃ 3 – STAN GRY

Ostatni dzień spotkania Concilium Civitas, 14 lipca, rozpoczął się od prezentacji najnowszych książek członków stowarzyszenia, takich jak „Wiara i Ojczyzna” prof. Briana Porter-Szucsa oraz „Kto się boi gender?” prof. Elżbiety Korolczuk. Następnie odbył się panel dyskusyjny „Słowa i porządek”, w którym uczestniczyli Ladislau Dowbor, Ireneusz Paweł Karolewski i Agnieszka Golec de Zavala.

Kolejna sesja prezentacji książek obejmowała tytuły „Na ulicy i przy urnie” prof. Krzysztofa Jasiewicza, „Pandemia populistów” prof. Wojciecha Sadurskiego oraz „Stracona przyszłość” prof. Jana Zielonki.

Głównym punktem dnia była Wielka Doroczna Debata Concilium Civitas – STAN GRY, w której udział wzięli m.in. Grzegorz Ekiert, Beata Javorcik, Krzysztof Jasiewicz, Elżbieta Korolczuk, Brian Porter-Szucs i Jan Zielonka. Spotkanie zakończyło się uroczystym zamknięciem przez Jana Kubika.