Jak odbudować polski wymiar sprawiedliwości?

Data wydarzenia: 2024-03-14

Zapraszamy na wyjątkową debatę

Jak odbudować polski wymiar sprawiedliwości?

14 marca 2024 r. | godz. 15:00

Miejsce: sala 1222 Collegium Civitas, XII piętro PKiN, Plac Defilad 1

Rejestracja na spotkanie stacjonarne: link do rejestracji

Osoby, które nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu stacjonarnym,
zapraszamy na platformę Zoom  (https://zoom.us/j/97146002744).

W debacie głos zabiorą:

• prof. dr hab. Wojciech Sadurski – Challis Professor of Jurisprudence na Uniwersytecie w Sydney, profesor w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, członek Concilium Civitas. W latach 1999-2009 profesor teorii i filozofii prawa w Europejskim Instutucie Uniwersyteckim we Florencji, a między 2003 a 2006 rokiem, również dziekan Wydziału Prawa. Opublikował wiele książek i artykułów naukowych z zakresu filozofii prawa, konstytucjonalizmu porównawczego i filozofii politycznej.
  • dr Tomasz Zalasiński – doktor nauk prawnych, radca prawny. Doradza administracji publicznej, zwłaszcza jednostkom samorządu terytorialnego, a także zakładom opieki zdrowotnej, w zakresie wykonywania ich obowiązków publicznych. Członek Obywatelskiego Forum Legislacji przy Fundacji im. S. Batorego, Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego oraz Stowarzyszenia Stypendystów Tygodnika Polityka. Autor licznych publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego i legislacji oraz opinii prawnych oceniających zgodność z Konstytucją RP obowiązujących lub projektowanych aktów normatywnych.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Wiaderek z INPRIS.

Zagadnienia poruszone podczas spotkania:

• Trybunał Konstytucyjny,
  • Sąd Najwyższy i NSA,
  • sądownictwo powszechne.

W debacie uwzględniona zostanie także rola środowiska uczelnianego w trudzie odbudowywania praworządności w Polsce.

Po spotkaniu przewidziana jest moderowana sesja pytań i odpowiedzi.