Prezentacja raportu „The Capacity of Polish and Romanian stakeholders to provide support to Ukrainian refugees with disabilities in the metropolitan areas of Warsaw and Bucharest”

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2024-06-26

Collegium Civitas  

oraz  

 Research Institute for Quality of Life w Romanian Academy of Sciences 

zapraszają na prezentację raportu  

„The Capacity of Polish and Romanian stakeholders to provide support to Ukrainian refugees with disabilities in the metropolitan areas of Warsaw and Bucharest”,  

26 czerwca 2024 | godz. 10:00 – 12:00 

w formule online w MS Teams w języku angielskim.

Uwaga! Wymagana rejestracja przez FORMULARZ 

 

Wydarzenie jest zwieńczeniem projektu „Zwiększenie zdolności polskich i rumuńskich interesariuszy do zapewnienia wsparcia ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu” (UNRF), realizowanego przez organizatorów spotkania pod kierownictwem dr Moniki Nowickiej. 

Prezentowany raport dotyczy sposobów pomocy i wsparcia ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnościami w Warszawie i Bukareszcie i opiera się na badaniach empirycznych przeprowadzonych wśród wspierających ich organizacji pozarządowych, działających w obszarach metropolitalnych obu tych miast. Autorzy opracowania przedstawią doświadczenia tych instytucji związane ze świadczeniem pomocy dla ukraińskich uchodźców, ze szczególnym uwzględnieniem trudności pojawiających się w tym procesie oraz możliwych sposobów jego poprawy. Raport zawiera również sekcję poświęconą dobrym praktykom, przygotowaną we współpracy z instytucjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców wojennych z Ukrainy. 

Podczas spotkania wyniki badań przedstawią: 

  • dr Magda(lena) Szarota – socjolożka i badaczka w obszarze disability studies (doktorat, Uniwersytet Lancaster), specjalizująca się w kwestiach niepełnosprawności, intersekcjonalności, praw człowieka, polityki publicznej oraz działań rzeczniczych.  
  • prof. dr hab. Bogdan Voicu – prezes Romanian Quantitative Studies Association, dyrektor programowy World Values Survey w Rumunii, były dyrektor programowy European Values Study w Rumunii, wiceprezes Romanian Sociologist Society, reprezentant społeczeństwa obywatelskiego w Romanian National Committee w Open Government Partnership. 
  • dr Alexandra Deliu – badaczka w dziedzinie vulnerability, mająca doświadczenie w konsultowaniu projektów dla UNICEF, Banku Światowego oraz UNHCR.  
  • dr Monika Nowicka – socjolożka, badaczka specjalizująca się w tematyce integracyjnej i migracyjnej. Prowadziła badania zlecone przez instytucje państwowe (MSZ, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA) oraz współpracowała z organizacjami pozarządowymi i władzami lokalnymi. W latach 2018-2020 była przewodniczącą Rady ds. Modelu Integracji Migrantów dla Województwa Mazowieckiego.  

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu osoby i organizacje zainteresowane problematyką wspierania uchodźców wojennych z Ukrainy, a szczególnie osób z niepełnosprawnościami lub o innych szczególnych potrzebach. 

————————————— 

Projekt „Zwiększenie zdolności polskich i rumuńskich interesariuszy do zapewnienia wsparcia ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu” (UNRF) jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Granty Interwencyjne, nr umowy BPN/GIN/2022/1/00102/U/00001.  

Strona internetowa projektu