Seminarium online „Dzieci i ryby głosu nie mają”

Data wydarzenia: 2023-05-18

Zapraszamy do dyskusji na temat ruchu obrony praw zwierząt

na pierwszym seminarium z cyklu

„Dzieci i ryby głosu nie mają”

18 maja 2023, godz. 16.00-18.00 (online – MS Teams)

W celu uzyskania linku do spotkania prosimy o wcześniejszą rejestrację przez formularz rejestracyjny.

Bohaterem tego i kolejnych spotkań mają być byty, do których pasuje określenie „niemi”. Chcemy się przyjrzeć tym inicjatywom obywatelskim, często inicjowanym w małych grupach, które podejmują działania (walkę) w imieniu podmiotów, które – z przyczyn naturalnych – nie są w stanie zabrać głosu w swojej sprawie. Takimi bytami są na przykład zwierzęta albo rzeka Odra.

Do dyskusji na temat ruchu obrony praw zwierząt, zapraszają:

• Grzegorz Ekiert (Harvard University) i dr Paweł Kuczyński (Collegium Civitas), którzy wprowadzą temat teorii i badań ruchów społecznych,
  • dr Dariusz Gzyra (UW), „Radykalizm w działaniach na rzecz zwierząt”,
  • Aleksandra Świerzy, „Dwa ruchy społeczne – punkty styku”.

Ruchy społeczne stały się jednym z wiodących tematów współczesnej socjologii, także w Polsce. Jest to obszar otwarty nie tylko dla analizy, ale również dla rozmowy pomiędzy badaczami i liderami ruchów społecznych. Są wśród nas osoby, które usiłują godzić ze sobą zaangażowanie w konkretny ruch z badaniami i teorią, co otwiera kolejny temat do dyskusji na temat dystansu poznawczego. Ponadto perspektywę socjologii, warto i trzeba uzupełnić o inne punkty widzenia: filozoficzno-antropologiczny, historyczny, psychologiczny i prawny.