Kierownikiem studiów jest dr Tomasz Serafin
Zajęcia prowadzą:
Tomasz Serafin – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie (Uniwersytet Warszawski). Absolwent studiów podyplomowych w PJATK. Ukończył szkolenia w zakresie analityki big data i AI, raportowania ESG, kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych, audytora wiodącego systemu zarządzania ciągłością działania (ISO 22302:2020-04), audytora wewnętrznego systemów zarządzania jakością (ISO 9000). Certyfikowany compliance officer. Doświadczenie i wiedzę zdobył zarządzając jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i przeciwdziałanie nadużyciom w dużych organizacjach o zasięgu międzynarodowym, w tym w spółkach energetycznych w kraju i za granicą, a także pełniąc służbę i pracując w administracji publicznej. Pełnił funkcje doradcze, organizował i optymalizował procesy bezpieczeństwa. Brał udział w opracowaniu, wdrożeniu i realizacji standardów bezpieczeństwa GK ORLEN, polityk obszarowych: antykorupcyjnej, whistleblowingu, upominkowej i zarządzania konfliktem interesów oraz zasad weryfikacji kontrahentów. Współpracował przy wdrażaniu polityki AML i compliance. Zainicjował i współtworzył politykę zarządzania kryzysowego i ciągłością działania. Utworzył zespół monitorujący otoczenie biznesowe na zagranicznych rynkach aktywności spółek z grupy kapitałowej i koordynował jego prace. Ekspert w zakresie analizy informacji, prewencji zagrożeń, organizacji procesów bezpieczeństwa oraz wykorzystania nowych technologii w bezpieczeństwie. Obecnie także redaktor naczelny czasopisma branżowego „Ochrona i Bezpieczeństwo”, członek zespołu projektowego prowadzącego prace badawcze na rzecz poprawy bezpieczeństwa i odporności infrastruktury krytycznej EU – Critical Infrastructure Protection w zakresie standaryzacji ciągłości działania i bezpieczeństwa fizycznego IK oraz wykładowca akademicki.
Paulina Piasecka – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, specjalista w obszarze terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej. Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Uniwersytetu Civitas w Warszawie oraz zastępca kierownika Instytutu Analizy Informacji Uniwersytetu Civitas. Członkini Rady naukowej wydawanego przez ABW czasopisma „Terroryzm – Studia, Analizy, Prewencja”. Pracowała w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA w charakterze głównego specjalisty. Pełniła także funkcję naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Stypendystka rządu Stanów Zjednoczonych w ramach programu International Visitor Leadership w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Michał A. Domański – doktor nauk społecznych o specjalności komunikacja kryzysowa (Uniwersytet Śląski). Absolwent studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego, komunikacji kryzysowej, kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego. Biegły sądowy m.in. w dziedzinach bezpieczeństwa teleinformatycznego, komunikologii i komunikacji kryzysowej, ochrony lotnictwa cywilnego, ochrony informacji niejawnych, ochrony osób i mienia, ochrony infrastruktury krytycznej oraz ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych. Wewnętrzny audytor kontroli jakości w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego, audytor w zakresie Safety Management System of Civil Aviation, pełnomocnik ochrony informacji niejawnych, analityk zarządzania Instytutu ORGMASZ. Obecnie nauczyciel i wykładowca akademicki.
Mariusz Sokołowski – doktor nauk humanistycznych (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), absolwent m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Inspektor policji w stanie spoczynku, a w przeszłości wieloletni rzecznik prasowy Policji. Ukończył szkolenie w zakresie „Przywództwa i zarządzania w organach ochrony pożytku publicznego” w Kolegium Wymiaru Sprawiedliwości i Nauk Sądowych Uniwersytetu New Haven (USA). W ciągu 12 lat służby na tych stanowiskach kierował w Policji operacjami „Media” podczas największych wydarzeń w kraju, jak np.: Europejski Szczyt Gospodarczy w 2004 r., Szczyt Rady Europy w 2005 r., Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej EURO 2012 czy Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014. Jest laureatem prestiżowej nagrody w pierwszej edycji konkursu „PRotony” w kategorii „Rzecznik prasowy”. W 2012 r. uhonorowany został nagrodą „Lwa PR”, która jest przyznawana przez Polskie Stowarzyszenie Public Relations osobom o szczególnym dorobku zawodowym, które wykazują się nowatorskim podejściem do pracy i dbają o najwyższy poziom etyki zawodowej. Przez lata angażował się w działalność na rzecz poprawy i promocji bezpieczeństwa, inicjując i prowadząc liczne akcje i programy profilaktyczne, w które zaangażowani byli przedstawiciele wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Współpracował i nadal współpracuje ze środowiskiem akademickim, z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, a także z takimi organizacjami jak: „Niebieska Linia”, „Itaka”, „WOŚP” i „La Strada” – jego misją było uaktywnienie wszystkich, dla których ważne jest bezpieczeństwo obywateli. Obecnie pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, a także partner w agencji public relations – Prostrategic Communication.
Krzysztof Krak – prawnik, ekspert ds. compliance i przeciwdziałania nadużyciom. Doradza i szkoli w zakresie rozwiązań compliance oraz systemów przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w podmiotach publicznych i prywatnych. Przygotowuje także organizacje do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów, szkoli pracowników i opracowuje odpowiednie w tym zakresie procedury i rozwiązania. Prowadzi analizy i audyty śledcze pod kątem nadużyć i korupcji. Pracował w zespole ds. compliance w jednej z dużych kancelarii prawniczych w Polsce. Ponad 25 lat był związany z organami ścigania, od 2006 roku pełnił funkcje na stanowiskach kierowniczych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jako dyrektor departamentu analiz odpowiadał za przygotowanie zadań analitycznych biura i ich realizację. Nadzorował działania edukacji antykorupcyjnej prowadzonej przez biuro. Pracował w Komendzie Głównej Policji na stanowisku zastępcy dyrektora Wywiadu Kryminalnego, gdzie m.in. koordynował realizację działań w ramach współpracy międzynarodowej i pełnił funkcję Szefa Krajowego Biura Interpol. Obecnie działa jako niezależny doradca, analityk. Prowadzi zajęcia dla studentów studiów podyplomowych na kilku uczelniach wyższych. Autor wielu artykułów i publikacji o tematyce przeciwdziałania korupcji, whistleblowingu i prelegent na konferencjach.
Paweł Sławecki – menedżer z dwudziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu bezpieczeństwem korporacyjnym. Ekspert w dziedzinie detekcji nadużyć, wewnętrznych postępowań wyjaśniających, weryfikacji kontrahentów, bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa oraz wymagań regulacyjnych stawianych korporacjom przez Państwo. W oparciu o wiedzę z sektora bezpieczeństwa publicznego przez ponad 20 lat realizował zadania dla największych, działających w Polsce, międzynarodowych korporacji telekomunikacyjnych, banków oraz agencji wywiadu gospodarczego. Uczestniczył w wielu programach certyfikujących w kraju i za granicą (m.in. certyfikowany śledczy ACFI – Frankfurt School of Finance & Management, audytor wiodący ISO 27001, International Security Management Training Course – Leicester). Realizował projekty dotyczące bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej (w tym na podstawie doświadczeń zebranych w Ukrainie), budował systemy identyfikacji nadużyć w oparciu o big data oraz narzędzia cyberochrony dla przedsiębiorstw. Uczestniczy w pracach nad budowaniem świadomości społecznej w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz w projektach z zakresu zwalczania cyberprzestępczości.
Adam Tatarowski – absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Profesjonalnie zajmuje się zagadnieniami w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej i obiektów podległych i nadzorowanych przez MON. Do jego zainteresowań należy również ochrona informacji niejawnych. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad metodami badań i certyfikacji systemów zabezpieczeń technicznych. Twórca koncepcji systemu kształcenia i walidacji jakości kadr w sektorze ochrony i bezpieczeństwa mienia i osób. Specjalista w zakresie oceny zgodności. Prowadzi jednostkę certyfikującą urządzenia, systemy i usługi – Zakład Rozwoju Technicznej Ochrony Mienia TECHOM. Jest wieloletnim prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „POLALARM” oraz członkiem Rady Normalizacyjnej przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Aktywnie zaangażowany w działalność normalizacyjną w dziedzinie bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem systemów zabezpieczeń technicznych. Jest ekspertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wspiera merytorycznie i analitycznie instytucje państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa w opracowywaniu aktów prawnych i innych dokumentów. Bierze udział w pracach grup eksperckich na poziomie Unii Europejskiej.
Damian R. Jaworski – doktorant w dyscyplinie nauki prawne Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, absolwent Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury aplikacji prokuratorskiej. Przed rozpoczęciem aplikacji doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako asystent prokuratora Prokuratury Krajowej w Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem oraz współautorem artykułów i książek poświęconych prawu karnemu, w szczególności z zakresu cyberprzestępczości i nowych technologii. W obszarze jego zainteresowań naukowych pozostaje ponadto problematyka przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.
Andrzej Mroczek – ekspert ds. terroryzmu i terroru kryminalnego. Zajmuje się tematyką przestępczości zorganizowanej oraz zarządzaniem w stanach nadzwyczajnych i kryzysowych. Członek Rady Programowej oraz koordynator do spraw szkoleń Centrum Badań nad Terroryzmem Uniwersytetu Civitas. Współpracownik Centrum Komunikacji Kryzysowej i Psychologii Śledczej oraz współautor Prezydenckiego Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Pracował w Wydziale do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw oraz służbach specjalnych. Zajmował również stanowisko głównego specjalisty w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.