Fulbright-NATO Security Studies Award dla wykładowczyni Uniwersytetu Civitas

Udostępnij strone

07.07.2025

Dr Katarzyna Maniszewska, wykładowczyni na Uniwersytecie Civitas i wieloletnia prorektor ds. współpracy z zagranicą naszej uczelni, została laureatką prestiżowego stypendium badawczego Fulbright-NATO Security Studies Award 2025.

To oznacza, że w semestrze zimowym 2025/26 dr Maniszewska będzie prowadzić badania na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona, w wiodącym ośrodku badawczym Program on Extremism. Jej projekt „Eternal Vigilance. Countering State-Sponsored Radicalization” poświęcony jest przeciwdziałaniu radykalizacji sponsorowanej przez państwa. Dr Maniszewska, która jest również ekspertką unijnej inicjatywy EU Knowledge Hub on Prevention of Radicalisation, w swojej pracy naukowej poszukuje najefektywniejszych praktyk przeciwdziałania radykalizacji, zwracając uwagę m.in. na rolę edukacji i budowania odporności społecznej.

Fulbright-NATO Security Studies Award to program dla osób, które posiadają co najmniej stopień doktora na prowadzenie badań i/lub wykładów w instytucji amerykańskiej przez okres trzech miesięcy na kierunkach studiów powiązanych z NATO, w tym m.in. cyberbezpieczeństwa, historii wojskowości, rozbrojenia nuklearnego i nieproliferacji, pokoju i bezpieczeństwa, studiów nad bezpieczeństwem i studiów transatlantyckich.
O grant Fulbright-NATO mogły ubiegać się osoby posiadające do najmniej stopień doktora z wszystkich państw NATO (z wyłączeniem USA), a za rekrutację odpowiadała Komisja Fulbrighta w Brukseli.