Premiera książki „Regeneracja! Społeczeństwo”

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2023-11-15

Zapraszamy na premierę wersji papierowej książki

„Regeneracja! Społeczeństwo”

15 listopada 2023 r. | godz. 18:30

Gniazdo – Centrum Aktywizmu Klimatycznego
ul. Krucza 15, 00-525 Warszawa

 

„Regeneracja! Społeczeństwo” to wielowątkowa publikacja, która zgłębia problematykę odnowy społecznej w obliczu licznych wyzwań współczesnego świata. Książka stanowi forum dla przemyśleń oraz rozmów na temat kształtu, jaki powinno przyjąć nasze społeczeństwo, aby sprostać wyzwaniom środowiskowym, technologicznym, cywilizacyjnym, wynikających z uwarunkowań geopolitycznych, ale też mających odbicie lokalne. Znajdują się w niej eseje i wywiady z uznanymi ekspertami z różnych dziedzin – od nauk społecznych, przez ekonomię społeczną, po lokalny aktywizm.

Zapraszamy na dyskusję z udziałem znakomitych autorek i autorów, których eseje i wywiady możecie przeczytać w publikacji.
Pierwsze z serii spotkań promujących książkę planujemy w Warszawie.

Wystąpią:

  • Joanna Erbel – socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Dyrektorka ds. protopii CoopTech Hub, członkini Zarządu PLZ Spółdzielni. Członkini Rady Fundacji Rynku Najmu. Autorka książek Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej (2020) oraz Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze (2022). Współpracowniczka Fundacji „a/typowi” działającej na rzecz neuroróżnorodności.
  • Wiktoria Jędroszkowiak – aktywistka klimatyczna, współzałożycielka inicjatywy WSCHÓD. W roku 2018 była jedną z inicjatorek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, do dziś działa w międzynarodowym ruchu Fridays For Future. Od początku pełnej inwazji Rosji w Ukrainie prowadzi kampanię na rzecz pełnego embarga na rosyjskie paliwa kopalne, współpracuje z ukraińsko- polskim społeczeństwem obywatelskim i konfrontuje polityków z rzeczywistością. Kampanie, któ- rym przewodniczyła, były opisywane w regionalnych i międzynarodowych mediach, m.in. w New York Timesie, Politico czy przez Reutersa. Ma 21 lat, wychowała się w Poznaniu.
  • dr Izabela Grabowska – adiunktka w Instytucie Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej oraz Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Demografka, statystyczka, polityczka społeczna zajmująca się problematyką dotyczącą aktywności różnych grup ludności, łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych kobiet oraz jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Ekspertka w wielu krajowych i międzynarodowych projektach dotyczących ewaluacji programów społecznych, ekonomii społecznej, równouprawnienia kobiet i mężczyzn, praw społecznych. Autorka publikacji naukowych z tego zakresu.
  • prof. dr hab. Bohdan Skrzypczak –  pedagog społeczny, autor wielu publikacji naukowych i metodycznych. Naukowo i społecznie zajmuje się wspólnotowymi mechanizmami rozwoju społeczności lokalnych. Jest prezesem ogólnopolskiej organizacji pozarządowej Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje pracownią „Laboratorium Innowacji Społecznej” i przewodniczy Radzie Naukowej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Jego badania skoncentrowane są wokół problematyki ekonomii społecznej oraz pedagogiki publicznej, czyli poznania procesów edukacyjnych obecnych w politykach i sferze publicznej. Pełni funkcję przewodniczącego Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.

Spotkanie poprowadzi:

  • Jan Oleszczuk-Zygmuntowski – redaktor książki „Regeneracja! Społeczeństwo”, ekonomista i przedsiębiorca społeczny zainteresowany złożonymi systemami, ekonomią polityczną technologii oraz gospodarką cyfrową. Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i dyrektor programowy CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Doktorant Akademii Leona Koźmińskiego, wykładowca kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie. Założyciel i w latach 2015-2020 prezes zarządu Fundacji Instrat, progresywnego think-tanku. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions, British Council, Møller Institute, Open Future Foundation i FEPS. Autor „Kapitalizmu Sieci”, książki nominowanej do nagrody Economicus 2020. Ambasador DigitalEU.

Książka do pobrania za darmo na: https://civitas.edu.pl/pl/nauka-i-rozwoj/publikacje-zwarte-collegium-civitas, w zakładce 2023.

Spotkanie finansowane częściowo z grantu Open Society Foundation.