Służba cywilna – gorsi obywatele? Ile ograniczeń? Ile praw? Ile obowiązków? Czy potrzebujemy nowych rozwiązań?

Data wydarzenia: 2023-04-04

Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas i Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej

zapraszają do udziału w kolejnej debacie o przyszłości służby cywilnej:

Służba cywilna – gorsi obywatele? Ile ograniczeń? Ile praw? Ile obowiązków?
Czy potrzebujemy nowych rozwiązań?

Wokół propozycji nowej ustawy o służbie cywilnej, opracowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

4 kwietnia 2023 r. godz. 17:00-19.00

aula C Collegium Civitas, XII piętro, Pałac Kultury i Nauki

Osoby zainteresowane udziałem w debacie stacjonarnie,
prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres mailowy: zarzad@saksap.pl,
w terminie do 2 kwietnia br.

Udział w debacie możliwy jest także za pośrednictwem platformy Zoom.
Link do spotkania: https://zoom.us/j/93812435315

Pomimo silnej pozycji ustrojowej i gwarancji konstytucyjnych, zdaniem wielu ekspertów, przez ostatnie 30 lat w Polsce nie udało się zbudować stabilnej służby cywilnej, cieszącej się zaufaniem społecznym i poparciem polityków. Od dłuższego czasu dyskusja o przyszłości służby cywilnej nie jest przedmiotem debaty publicznej. Nieliczne propozycje zmian dotyczą przede wszystkim zagrożeń wynikających z traktowania służby cywilnej jako politycznego łupu. Jeszcze mniej uwagi poświęca samym urzędnikom, przysługującym im prawom i ograniczeniom tych praw, ale także sposobom reprezentowania potrzeb i interesów tej ważnej grupy społecznej.
Stąd też wysoce zasadne są pytania o to w jakim stopniu istniejące prawa, ograniczenia i obowiązki odpowiadają obecnym warunkom i przyszłym wyzwaniom stojącymi przed służbą cywilną. Na ile odpowiadają one intencjom ustawodawcy czy orzecznictwu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?
Czy i w jakim stopniu należy utrzymywać obecne rozwiązania, a może warto poszukać nowych rozwiązań?

Za szczególnie istotne uważamy następujące kwestie:

• Czy urzędnik może posiadać poglądy? O prawach obywatelskich i ich ograniczeniach w służbie cywilnej.
  • Kto i jak ma reprezentować interesy i potrzeby służby cywilnej? O prawie do strajku i nie tylko.

W debacie udział wezmą:

• Adam Bodnar – Dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
  • Jolanta Itrich-Drabarek – Profesor, politolożka, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, członkini Rady Doskonałości Naukowej.
  • Dagmir Długosz – Urzędnik służby cywilnej, pełnił funkcje kierownicze w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwie Gospodarki i Pracy, (m.in. jako dyrektor Departamentu Służby Cywilnej). Reprezentował Polskę w Komitecie Zarządzania Publicznego OECD oraz w Europejskiej Sieci Administracji Publicznej EUPAN.

Debatę prowadzić będą:

• Robert Sobiech, dyrektor Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas,
  • Jerzy Siekiera, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Uwaga: Zapisanych Uczestników spotkania stacjonarnego prosimy o przybycie 10 min. Wcześniej, w celu zgłoszenia się do Recepcji Collegium Civitas i pobrania identyfikatora (XII piętro, wjazd srebrnymi windami). Po zakończeniu spotkania identyfikator należy zwrócić w Recepcji.

Szatnia w PKiN, znajdująca się na poziomie -1, jest czynna dla Gości Collegium Civitas do godz. 20:30.