Prośrodowiskowe zachowania w instytucjach szkolnictwa wyższego

02.10.2024

W czasopiśmie „International Journal of Sustainability in Higher Education” ukazał się artykuł „Academia as a driver of change: a bibliometric analysis of pro-environmental behavior in higher education institutions”, którego autorami są: prof. dr Walton Wider (INTI International University, Malezja), dr Katarzyna Iwińska (Collegium Civitas), Jiaming Lin (INTI International University, Malezja; Quanzhou University of Information Engineering, Chiny), prof. dr Muhammad Ashraf Fauzi (Universiti Malaysia Pahang Al-Sultan Abdullah, Malezja), dr Syed Far Abid Hossain (BRAC University, Bangladesz), Leilei Jiang (INTI International University, Malezja; Jinken College of Technology, Chiny) oraz Lester Naces Udang (Shinawatra University, Tajlandia; University of the Philippines Diliman, Filipiny).

Artykuł pokazuje rozwój programów edukacyjnych i kampanii promujących zrównoważone praktyki wśród jednostek szkolnictwa wyższego i ich społeczności, podkreślając rolę społecznej odpowiedzialności uczelni w kształceniu pokolenia świadomego zrównoważonego rozwoju.

Autorzy przeanalizowali 198 artykułów z czasopism naukowych, zgromadzonych na platformie Web of Science, aby zgłębić temat badań zachowań prośrodowiskowych (ang. pro-environmental behavior, w skrócie PEB) w instytucjach szkolnictwa wyższego z całego świata. Przeprowadzona analiza bibliometryczna wykazała, że PEB w środowisku akademickim opierają się na różnych czynnikach: wyznawanych wartościach, inicjatywach badawczych oraz zielonych praktykach organizacji i działaniach ich pracowników.

Artykuł dostarcza cennych spostrzeżeń na temat rozwijającego się obszaru badań nad PEB i wzmacniania działań związanych z zapobieganiem skutkom zmian klimatycznych w instytucjach szkolnictwa wyższego. Zawarte w nim informacje będą przydatne przy kształtowaniu polityk klimatycznych, oferty edukacyjnej oraz kampanii społecznych promujących zrównoważone zachowania.

Pełny dostęp do treści artykułu jest możliwy dla użytkowników bazy Emerald Insight.

______________________________

Zachęcamy też do zapoznania się z raportem na temat postaw i zachowań prośrodowiskowych wśród mieszkańców pięciu krajów: Polski, Grecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Szwecji, który zespół projektu PASSION opracował pod kierownictwem dr Katarzyny Iwińskiej w 2022 roku.

„Małymi kroczkami każdy z nas. O postawach i zachowaniach prośrodowiskowych” – raport do pobrania