Książka dr. Przemysława Witkowskiego „Faszyzm, który nadchodzi” dostępna w języku angielskim
Książka „Faszyzm, który nadchodzi”, której autorem jest dr Przemysław Witkowski, nasz wykładowca i politolog, badacz ekstremizmów politycznych, ukazała się w wersji anglojęzycznej pod tytułem „The Upcoming Fascism”. Publikacja to zapis rozmów autora z uznanymi zagranicznymi i polskimi ekspertami w zakresie faszyzmu, wśród których pojawiają się takie nazwiska, jak prof. Roger Griffin, prof. Enzo Traverso, prof. Tamir Bar-On, prof. Peter Staudenmaier, prof. Szymon Rudnicki, prof. Rafał Pankowski, prof. Zbigniew Mikołejko i in.
W polskiej wersji językowej dr Witkowski pisał:
„W faszyzmie interesował mnie przede wszystkim nie jego rozkwit, ale raczej mizerne początki, owe nasiona, z których w przyszłości wyrośnie drzewo. Był to bowiem moment, kiedy właściwie rozpoznawszy symptomy choroby, można było jeszcze zareagować, oszczędzając Europie i światu milionów ofiar. Z każdym rokiem rozwoju tego ruchu spirala się nakręcała, żeby ostatecznie wybuchnąć wojną i Holocaustem. Co jednak by było, gdybyśmy zauważyli, po drodze, co się święci? Czy mogliśmy przewidzieć? Czy bylibyśmy w stanie zareagować? Wyłapać pierwsze symptomy, kiedy tę kulę śniegową dało się jeszcze zatrzymać? I co nadało jej siłę i pęd? Czy rozkład religii? Kryzys ekonomiczny? A może antysemityzm? Pogaństwo? Tradycjonalizm? Duch kontrrewolucji? Jakiego rodzaju konstrukcja psychiczna była jego silnikiem? Jakie warunki społeczne? Interesowało mnie, jak się przechodzi od stanu – mam sąsiada i on jest, jaki jest – do tego, że rozbijam głowę jego dwuletniego synka o mur domu, myśląc do tego, że ratuję świat, moją kulturę i cywilizację oraz życie moich bliskich przed jakąś śmiertelną zarazą.
Chcąc zrozumieć – pytałem o faszyzm nie tylko historyków i politologów, ale i socjologów, filmoznawców, psychoterapeutów, literaturoznawców i cyganologów. Chciałem zobaczyć faszystowską odpowiedź, raczej przez analizę zagrożeń, na jakie będzie chciała być remedium, niż ekstrapolując dawne trendy. Efektem tych rozmów – które otworzyły mi oczy na to jak wiele problemów, które pozornie należąc do różnych dziedzin, tak łatwo splatają się w faszystowskiej maszynerii – jest niniejsza książka”.
Wersję anglojęzyczną wydał Instytut Wydawniczy Książka i Prasa. Można ją pobrać bezpłatnie w formacie pdf na stronie polskiego przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg