Dziennikarstwo i nowe media

Udostępnij strone

 

Jesteśmy przygotowani do prowadzenia zajęć na terenie uczelni, w pełni online i w systemie mieszanym.

 

Fascynuje Cię praca w mediach tradycyjnych lub online? A może chciałbyś tworzyć własne media? Jesteś ciekawy świata? Chcesz mieć pracę, w której nigdy nie ma nudy? Jesteś gotowy na przygodę? Wybierz nowe media i dziennikarstwo i ucz się od najlepszych redaktorów w Polsce.

Najlepszy w Polsce kierunek praktyczny w ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w „Konkursie o milion”
 

Twoje 5 kroków do kariery w mediach
1
Poznaj trendy w dziennikarstwie
Dowiesz się, jak stworzyć intrygujący materiał, aby odbiorcy chcieli go słuchać i czytać, oraz jak pisać i przygotować treści na potrzeby internetu, żeby użytkownicy chcieli kliknąć w link, a potem przejść na kolejne podstrony czy obejrzeć Twoje wideo do końca. Osobny blok zajęć jest poświęcony nowym mediom.
2
Rozwiń swój warsztat dziennikarski
Dobry dziennikarz potrafi posługiwać się różnymi środkami wyrazu, dlatego poznasz warsztat prasowy, radiowy, telewizyjny i online. Nauczysz się tez jak dotrzeć do źródła i sprawdzić, która informacja jest fake newsem, Dowiesz się także, jak zarządzać mediami – od strony organizacyjnej, przez finansową, po technologiczną.
3
Ucz się od praktyków
Te nazwiska są gwarancją dziennikarstwa najwyższej próby: Jacek Żakowski, Konrad Piasecki, Wojciech Orliński, Karolina Lewicka – nie sposób tu wymienić wszystkich wykładowców (zobacz w zakładce Kadra). To właśnie od nich będziesz uczyć się dziennikarstwa. Co więcej – podczas studiów wybierzesz własnego tutora, który będzie czuwał nad rozwojem twojego warsztatu dziennikarskiego.
4
Ucz się w praktyce
Podczas studiów nauczysz się konstruować różne formy tekstów i artykuły dla rozmaitych odbiorców, poznasz techniki rejestracji dźwięku i montażu radiowego czy telewizyjnego – wszystkie te umiejętności zdobędziesz w praktyce. Samodzielnie stworzysz wiele stron tekstów i liczne godziny nagrań audio/wideo. Możesz tez dołączyć do studenckiego Radia Pałacc i tworzyć własne audycje radiowe.
5
Buduj swoje CV
Swoje pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobędziesz w redakcjach – zgodnie ze swoimi zainteresowaniami będziesz mógł wybrać prasę, radio, telewizję, internet. Na kilka miesięcy staniesz się nieformalnym członkiem redakcji i zobaczysz, jak na co dzień wygląda praca dziennikarza. Zrealizujesz też swoje pierwsze zadania. Dzięki praktykom oraz projektom, które wykonasz na zaliczenie, stworzysz swoje dziennikarskie portfolio.

 

Atuty:

 • na tych studiach zajęcia warsztatowe to podstawa, czeka na Ciebie wiele godzin warsztatów – dziennikarstwa uczysz się w praktyce, pisząc i realizując nagrania;
 • oprócz rzetelnego warsztatu dziennikarskiego zdobędziesz wiedzę z socjologii, ekonomii, historii czy filozofii, bo dobry i mądry dziennikarz rozumie świat i procesy, jakie w nim zachodzą;
 • będziesz dziennikarzem świadomym własnej profesji – poznasz zagadnienia z zakresu teorii mediów, prawa prasowego, ochrony własności intelektualnej, etyki mediów i debaty publicznej;
 • poznasz dziennikarstwo nie tylko w mediach tradycyjnych, ale także nauczysz się tworzyć treści do internetu i promować je w social mediach;
 • przygotujesz się od strony biznesowej do prowadzenia własnych mediów: blogów, vlogów, serwisów internetowych, autorskich kanałów w mediach społecznościowych.
 • masz dostęp do kompleksowego wsparcia doradczego i coachingowego Centrum Karier przez cały czas trwania studiów
 • studiujesz w międzynarodowym środowisku – 5. miejsce wśród najbardziej umiędzynarodowionych niepublicznych uczelni w Polsce
 • masz dostęp do programów wymiany międzynarodowej – nauka na wybranej uczelni przez semestr lub dwa;
 • certyfikat „Lider jakości kształcenia” wyróżniający najbardziej innowacyjne, nowoczesne i wartościowe programy studiów na polskich uczelniach.

 

Jesteśmy także online

 • od 26.03.2020 odbyło się ponad 3386 zajęć online, w tym 1348 wykładów i 2038 ćwiczeń, po polsku i angielsku, a także 1772 lektoraty, zajęcia online przeprowadziło 200 wykładowców;
 • większość zajęć realizowana metodami w pełni interaktywnymi;
 • trzy platformy szkoleniowe (Wirtualna Uczelnia, Moodle oraz MS Teams) – nowoczesne techniki kształcenia na odległość;
 • kadra przygotowana do prowadzenia zajęć zarówno w siedzibie uczelni, jak i online.

 


 

 

Gdzie możesz pracować po studiach:

 • redakcje telewizyjne, radiowe, internetowe;
 • media polskie i zagraniczne;
 • własne kanały mediów społecznościowych;
 • agencje prasowe;
 • agencje PR i marketingowe;
 • działy komunikacji firm.

 

Naszych absolwentów spotkasz w polskich redakcjach, wydawnictwach, portalach; TVN 24, Polsat, Onet,pl, Gazeta, pl, Wp.pl Newsweek, Rzeczpospolita, Puls Biznesu, ELLE, Pani, Harper Bazar, Bauer, „Łączy nas Piłka”, zagranicznych mediach, takich jak niemiecki „Die Welt”, amerykański „The New Yorker” czy „NPR” (National Public Radio).Tworzą też z sukcesem własne kanały, jak Rafał Gębura – program „7 metrów pod ziemią”.
 

Zanim skończycie studia, media będą inne niż dziś. Nikt nie wie jakie. Zmienią się technologie. Zmieni się świat. Zmienią się odbiorcy. Zmienimy się my. Zmieni się nasza praca. Na żaden inny zawód galopująca zmiana cywilizacyjna nie wpływa tak radykalnie, jak na dziennikarstwo. Pomożemy Wam zdobyć takie kompetencje i umiejętności, które umożliwią pracę w świecie nieustannych i szybkich zmian.
Jeżeli jesteście zafascynowani mediami, zdeterminowani, by je w przyszłości tworzyć, pracowici, twórczy, ciekawi świata i gotowi na życie, które jest wielką przygodą – zapraszamy. Pomożemy Wam spełnić marzenia, które nam się spełniły.
W Collegium Civitas zaczniecie swoją życiową przygodę z mediami, ucząc się od profesjonalistów wyznaczających standardy i trendy.
 

Okiem absolwenta
Chciałbyś dowiedzieć się, jak jest na studiach na dziennikarstwie?
Nasi absolwenci czekają na twój mail:
absolwencidziennikarstwacc@gmail.com
Zajrzyj również na nasze profile na Facebooku i Instagramie
 

Dowiedz się więcej

KADRA
Kto Cię będzie uczył?
Tylko tu możecie się uczyć od Jacka Żakowskiego z „Polityki” i Tok FM, Konrada Piaseckiego z TVN 24 /a wcześniej RMF, Zet, którego redakcje wszystkich polskich mediów wybrały Dziennikarzem Roku 2015, Karoliny Lewickiej publicystki Tok FM i „Tygodnika Powszechnego”, Michała Komara – pisarza, krytyka filmowego, scenarzysty, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, prof. Andrzeja Friszke wybitnego historyka i prof. Tadeusza Gadacza cenionego filozofa.

Tylko tu Waszymi nauczycielami i opiekunami będą praktycy, twórcy mediów, programów, tekstów wyznaczających najwyższe i najnowsze standardy : Grzegorz Rzeczkowski – dziennikarz śledczy, autor książek, publicysta „Polityki”, Roman Kurkiewicz – były szef „Przekroju”, komentator „Przeglądu”. Agnieszka Lichnerowicz reporterka, autorka programu „ Światopogląd” w Tok FM, Michał Sutowski z „Krytyki Politycznej”, Rafał Woś dziennikarz ekonomiczny, Grzegorz Sroczyński z Gazeta.pl, Wojciech Orliński – znawca nowego cyfrowego świata, Barbara Hrybacz – reporterka, producentka i wydawczyni programów radiowych i telewizyjnych, Marek Rybarczyk – były korespondent w Londynie, dziennikarz BBC, autor książek o królowej Elżbiecie.

Będziecie też mogli się uczyć od uznanych szefów mediów i menedżerów medialnych; Juliusza Brauna – byłego prezesa KRRiT oraz TVP, obecnie członka Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Komara – wydawcy m.in najpopularniejszego magazynu dla mężczyzn „Mens’s Health”
Tylko tu warsztat różnych gatunków dziennikarskich będziecie szlifowali pod kierunkiem mistrzów takich jak; Marcin Łukawski (przez wiele lat w radiowej „Trójce”, obecnie Radio 357 nagrodzone Grand Press Digital 2021), Wojciech Maziarski – „Gazeta Wyborcza”, b. naczelny „Newsweeka”, Weronika Kostyrko – twórczyni „Wysokich obcasów” i portalu Culture.pl, Karol Paciorek z Lekko Stronniczy i inni twórcy internetowi.
 

PROGRAM
Jaki jest główny przedmiot edukacji?
Dziennikarstwo jest jedno. I to coraz bardziej. Internet łączy telewizję, radio, prasę w jedno uniwersalne medium. Od każdego dziennikarza wymaga się dziś wszechstronnych umiejętności. Uczymy ich wszystkich na rozbudowanych zajęciach warsztatowych:

 • warsztat prasowy uczy poprawnie konstruować i pisać różne formy tekstów, od informacji, relacji, sprawozdania, po wywiady, reportaż i publicystykę; dowiecie się, jak pisać teksty ekonomiczne, polityczne i kulturalne;
 • warsztat radiowy uczy zasad i techniki rejestracji dźwięku i montażu radiowego, redagowania i przedstawiania serwisu informacyjnego, przygotowania reportaży i prowadzenia rozmowy radiowej;
 • warsztat telewizyjny uczy podstaw rejestracji, kompozycji i montażu telewizyjnego oraz redagowania i prowadzenia programów.
 • Osobne zajęcia poświęcone są pracy managera mediów, w tym tworzeniu własnych mediów internetowych i ich ekonomii, technologii, finansowaniu, organizacji.

Na zajęciach poświęconych nowym mediom zajmujemy się ich aktualnymi formami, nowościami warsztatowymi, możliwościami, jakie otwierają. Uczymy praktycznego wykorzystywania nowych mediów jako źródeł informacji, miejsc pracy i kanałów dystrybucji swojej profesjonalnej twórczości.
Szczególny nacisk kładziemy na dziennikarstwo internetowe, które wydaje się przyszłością naszego zawodu i z którym związana będzie zapewne profesjonalna przyszłość zdecydowanej większości Absolwentów.
 

Więcej niż warsztat
Poza zajęciami warsztatowymi każdy Student ma ogólnorozwojowe przedmioty akademickie obejmujące elementy socjologii, teorii mediów i komunikacji, prawa prasowego i ochrony własności intelektualnej, etyki mediów i debaty publicznej oraz wiedzy o współczesnym społeczeństwie i kształtujących je ideach.
Każdy Student wybiera też odpowiadające jego zainteresowaniom i przyszłym potrzebom zawodowym zajęcia fakultatywne z bogatej oferty Collegium Civitas. To od Was zależy, czy będziecie chcieli pogłębić wiedzę dotyczącą historii Polski, Stanów Zjednoczonych, Chin, filmu czy mody.
 

Jaki będzie przebieg studiów?

 • studia odbywają się w niewielkich grupach;
 • każdy Student wybiera z grona pracowników Katedry tutora, który jest jego przewodnikiem w drodze do zawodu i osobistego rozwoju;
 • w sprawach bezpośrednio związanych z tokiem Studiów (wybór przedmiotów, zaliczenia itp.) studentów wspiera sekretarz oraz kierownicy Katedra.

 
 

 

SPECJALNOŚCI DO WYBORU: