5. Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Nudologiczna – Nuda akademicko

Udostępnij strone

27.02.2023

W ostatni piątek, 24 lutego 2023 Collegium Civitas było gospodarzem 5. Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Nudologicznej – Nuda akademicko. Jej organizatorem był dr Mariusz Finkielsztein.

Konferencja miała charakter multidyscyplinarny i była otwarta dla wszystkich badaczy i badaczek zajmujących się naukowo nudą i stanami jej pokrewnymi. Prelegenci i prelegentki wykazali się niebywałą kreatywnością w określaniu tematyki i opracowywaniu szczegółów swoich wystąpień. Wysłuchaliśmy referatów poświęconych m.in. nudzie w pracy (w tym pracy kreatywnej), nudnemu seksowi i gadżetom seksualnym, nudzie w kinie, dziełach Fernanda Pessoi i w teatrze Tadeusza Kantora. Każda prelekcja stanowiła punkt wyjścia do dalszej dyskusji, w którą włączali się także inni uczestnicy konferencji oraz wolni słuchacze.

Dlaczego warto do tematu nudy podejść zupełnie serio i potraktować go jako pełnoprawny przedmiot badań? „Przede wszystkim dlatego, że nuda, wbrew powszechnemu negacjonizmowi, dotyka większość z nas i wcale nie polega na bezczynności, ale jest wyrazem poczucia braku sensu i może dotyczyć nie tylko codziennych interakcji, ale całej ludzkiej egzystencji” – mówi dr Mariusz Finkielsztein, sekretarz International Society of Boredom Studies, autor m.in. artykułu „Consumer Boredom: Boredom as a Subliminal Mood of Consumer Capitalism” [link] opublikowanego ostatnio w „European Journal of American Studies“ oraz książki „Boredom and Academic Work” [link] wydanej przez Routledge (2023).

Przypominamy także o możliwości zgłaszania artykułów poświęconych nudzie do tematycznego numeru czasopisma naukowego „Zoon Politikon”, wydawanego przez Collegium Civitas. Termin nadsyłania prac w języku polskim lub angielskim upływa 30 czerwca 2023.

 

Szczegóły: Call for papers.

 

uczestnicy Konferencji Nudologicznej