Aplikacja Mass Event Security – pomoże zachować bezpieczeństwo

Udostępnij strone

14.06.2016

Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas wspierając City Security zaprezentowały 8 czerwca w Warszawie nową aplikację Mass Event Security. Dzięki bezpłatnej edukacyjnej aplikacji można zdobyć niezbędne informacje, co należy robić w sytuacjach krytycznych czy jak reagować w przypadku wystąpienia napadów lub ataków terrorystycznych, gdy zagrożone staje się życie i zdrowie większych grup osób. Aplikacja jest do ściągnięcia na telefon komórkowy lub tablet. 

W dniu 10 czerwca rozpoczęcie EURO 2016 we Francji. Do kraju, który uznany został za obszar zwiększonego ryzyka w związku z – jak wskazują na to eksperci – dużym prawdopodobieństwem wystąpienia tam aktów terrorystycznych, przyjedzie wielu kibiców i turystów. Mimo, że miejscowe służby już podwyższyły czujność, powszechna jest opinia o tym, że może tam dojść do zagrożenia. Terrorystyczne grupy mogą też pojawić się w Polsce, o czym ostatnio, i to coraz wyraźniej, mówią specjaliści od bezpieczeństwa, opierając się na informacjach przekazywanych przez rodzime i zagraniczne służby wywiadowcze. Czekają nas bowiem u nas 2 wydarzenia, dzięki którym Polska stanie się głównym punktem zainteresowania całego niemal świata.

– Będziemy wyjątkowym miejscem na Ziemi. Niemal w tym samym momencie przyjedzie do nas wiele osób. Najistotniejszą sprawą stanie się więc zapewnienie wszystkim należytego bezpieczeństwa. Nad tym, jak wiadomo, pracują już od dawna odpowiednie służby. Aby jednak wszystko zadziałało tak jak trzeba, warto samemu też pomyśleć, co można zrobić dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Nasza czujność – jeśli oparta będzie na wysokiej świadomości – może być równie wartościowa jak działania powołanych do utrzymania bezpieczeństwa. – mówi dr Krzysztof Liedel – Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

W zwiększeniu tej świadomości najbardziej pomocne są wszelkie działania edukacyjne. One bowiem najbardziej przyczyniają się do ukształtowania w społeczeństwie odpowiedzialnej postawy – tak bardzo przydatnej w sytuacjach zagrożenia. – twierdzą eksperci.

Dzięki odpowiedniej edukacji możemy np. samodzielnie dokonać rozeznania, co stanowi istotne zagrożenie, a co może być pretekstem do wszczęcia niepotrzebnej paniki. Jesteśmy też w stanie odpowiednio zadziałać, kiedy sytuacja rzeczywiście jest groźna. – mówi Arkadiusz Skrzypczak – Sekretarz Generalny International Police Association, młodszy inspektor w stanie spoczynku, wieloletni uczestnik Misji Pokojowych ONZ były wykładowca w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Jednym z narzędzi edukacyjnych może być darmowa aplikacja Mass Event Security opracowana i wdrożona przez ekspertów od bezpieczeństwa z City Security – wiodącej polskiej firmy specjalizującej się w ochronie osób i mienia we współpracy z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Aplikację – od strony technicznej – stworzyli informatycy ze związanej z City Security spółki IT Factory.

Dzięki tej współpracy wprowadzamy uniwersalne narzędzie, które może dać nam wiele ważnych  informacji i w posiadanie którego wejść może każda zainteresowana osoba. Warunek jest właściwie tylko jeden – trzeba mieć smart phone lub tablet. – mówi Beniamin Krasicki – prezes Grupy City Security i członek zarządu Polskiej Izby Ochrony.

O przydatności takiego rozwiązania mówią też osoby osobiście zaangażowane w jedną z najważniejszych imprez masowych tego roku – Euro 2016 we Francji, w której udział bierze polska reprezentacja i liczna grupa kibiców z Polski.

– Zgodnie z hasłem „wszystkie ręce na pokład”, każde działanie, które przyczynia się do zwiększenia świadomości związanej z naszym bezpieczeństwem, zasługuje na uznanie. Dzięki broszurom, filmom instruktażowym czy aplikacjom mamy świadomość, jak reagować, a przez to – możemy w pełni cieszyć się z meczy Euro 2016. – mówi Roman Kosecki – wybitny piłkarz, działacz sportowy i społeczny, członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Aplikacja Mass Event Security zawiera cztery kategorie zdarzeń: Pierwszą Pomoc, Imprezy Masowe, Active Shooter i Terroryzm Bombowy. Za pomocą czytelnych ikon oraz prostych poleceń użytkownikowi prezentowane są ogólnie przyjęte procedury postępowania.

Pierwsza PomocPierwsza Pomoc

Aplikacja dostarcza informacje o czterech rodzajach działań związanych
z pierwszą pomocą: ogólnej ocenie sytuacji, ocenie stanu poszkodowanego, pozycji bocznej bezpiecznej oraz krwotoku.

Ocena sytuacji wiąże się z ryzykiem udzielenia pierwszej pomocy – podstawowe jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanym na miejscu zdarzenia.

Ocena stanu poszkodowanego zawiera wskazówki postępowania zarówno, gdy poszkodowany jest przytomny oraz gdy jest nieprzytomny. Systematyzuje znane wszystkim teoretycznie wskazówki oraz instrukcje dotyczące ułożenia poszkodowanego: w jakich przypadkach ją stosować. Ostatnia kategoria dostarcza informacje, jakie działania pierwszej pomocy podjąć w przypadku krwotoku.

 

 

Imprezy MasoweImprezy Masowe

Aplikacja zawiera informacje, jak reagować na zagrożenia, które mogą pojawić się na imprezie masowej oraz jak radzić sobie w wypadku wybuchu paniki. Dostarcza również wskazówki: w jaki sposób współpracować ze służbami ratowniczymi, co robić, żeby nie przeszkadzać w działaniach ratowniczych oraz jak zachowywać się w czasie ewakuacji.

 

Active ShooterActive Shooter

Stosunkowo nowym zagrożeniem jest tzw. Active Shooter, czyli jednostka aktywnie zaangażowana w usiłowanie zabójstwa lub zabójstwo osób na zaludnionym obszarze bez selekcji ofiar (zazwyczaj za pomocą broni palnej). Aplikacja daje wskazówki dotyczące możliwych reakcji w przypadku takiego zagrożenia: ucieczki, ukrycia się, a nawet podjęcia walki z napastnikiem. Ucieczka nie powinna być chaotyczna, lecz zaplanowana, a podczas niej powinno się zapobiegać wchodzeniu innych osób na zagrożony teren. W przypadku możliwości ukrycia się, należy się schować, zamknąć i zablokować drzwi oraz nie wywoływać hałasu. W przypadku ostatecznym, kiedy dochodzi do walki, pokazane są założenia, w jaki sposób należy podjeść do walki z napastnikiem. Aplikacja również zawiera wskazówki, jakie informacje należy podać, dzwoniąc na numer alarmowy.

 

Terroryzm BombowyTerroryzm Bombowy

W przypadku terroryzmu bombowego aplikacja informuje m.in. o konsekwencjach fałszywego powiadomienia o podłożeniu urządzenia wybuchowego oraz jakie skutki może mieć wybuch takiego urządzenia – wtórne pożary, odłamki czy powstawanie niebezpiecznych dla zdrowia gazów powybuchowych. Zawiera również wskazówki, na co zwracać uwagę w swoim otoczeniu w sytuacji ryzyka detonacji ładunku wybuchowego  oraz algorytmy zachowania podczas kontroli czy ewakuacji.

 

– Chcielibyśmy, aby każdy, kto wybiera się na wielkie wydarzenia, na których przebywać będzie bardzo dużo ludzi, mógł wcześniej zapoznać się z treściami prezentowanymi na aplikacji. Mamy też nadzieję, że nasi kibice i członkowie ekipy piłkarskiej jadącej na Euro 2016 będą pierwszymi, którzy będą mogli wyposażyć się w Mass Event Security, ściągając ją sobie na telefon. – mówi Beniamin Krasicki.

Aplikacja – obok tej, którą uruchamia Polski Związek Piłki Nożnej z rozkładem meczy na najbliższych rozgrywkach europejskich drużyn we Francji – to jedna z głównych, jakie zostają w Polsce wprowadzone tuż przed rozpoczęciem EURO 2016. Mass Event Security to już druga darmowa aplikacja, jaką Grupa City Security udostępnia każdemu zainteresowanemu. Zaprojektowana została na urządzenia mobilne typu smartfon, i można ją bezpłatne pobrać z Google Play i Apple Store.  Blisko 3 lata temu Grupa City Security wprowadziła M2C Help, oferującą niezbędne informacje, jak nie zgubić się w dużych obiektach handlowych czy biurowych, jak również – jak postępować w sytuacjach kryzysowych, do jakich dochodzić może w takich obiektach.

 

City SecurityCity Security to jedna z wiodących firm sektora ochrony w Polsce. Istnieje od 2001. Zatrudnia 5300 pracowników w całej Polsce. Chroni m.in. duże obiekty handlowe, jednostki wojskowe, budynki użyteczności publiczne czy osiedla mieszkaniowe. Grupa zajmuje się także wyspecjalizowaną ochroną imprez masowych, posiada komórkę dedykowaną zabezpieczeniom technologicznym – w tym wykrywaniu urządzeń podsłuchowych. Z roku na rok firma ugruntowuje coraz bardziej swoją pozycję rynkową – przede wszystkim przez wzrost organiczny. 2015 rok zakończyła przychodami w wysokości około 139 mln złotych. / www.citysecurity.pl

Centrum Badań nad TerroryzmemCentrum Badań nad Terroryzmem to instytucja naukowo-badawcza działająca przy niepublicznej uczelni Collegium Civitas. Od ponad 10 lat CBnT CC zajmuje się kwestiami związanymi z badaniami nad terroryzmem i przeciwdziałaniem mu. W ramach programu „Każdy jest zasobem w systemie antyterrorystycznym” promuje świadomość, wiedzę i zachowania sprzyjające zwiększeniu bezpieczeństwa osób w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. / www.facebook/com/CBnTCC

IT-FactoryIT-Factory to spółka zajmująca się tworzeniem, wdrażaniem i utrzymywaniem rozwiązań informatyczno – telekomunikacyjnych głównie na potrzeby związane z ochroną oraz usługami wchodzącymi w skład Facility Management czyli utrzymywania, administrowania i zabezpieczenia technicznego nieruchomości komercyjnych. / www.it-factory.pl

International Police AssociationInternational Police Association (IPA, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji) jest największym stowarzyszeniem służb mundurowych na świecie. Skupia ponad 400 000 funkcjonariuszy policji oraz emerytów tej służby z 66 państw. W Polsce na koniec 2015 roku należało do IPA 9 800 członków. Jest stowarzyszeniem neutralnym politycznie, gospodarczo, związkowo i religijnie. IPA posiada status konsultacyjny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i w Radzie Europy. Członkami  stowarzyszenia mogą być osoby pełniące służbę w Policji i Straży Granicznej, emeryci i renciści policji wówczas, gdy podejmowana przez nich praca lub służba nie stoi w sprzeczności z postanowieniami statutu. / www.ipapolska.pl