Civitas on Air podcast z dr. Akhagbą

Udostępnij strone

11.07.2023

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Civitas on AirMenstrual poverty in Polish refugee camps” z dr Omoye Akhagbą prowadzonego przez studentkę Collegium Civitas, Khushi Dhomne.

Zarządzanie higieną i zdrowiem menstruacyjnym powinno być traktowane jako problem społeczno-ekonomiczny, mający wpływ na zrównoważone działania na rzecz zdrowia i środowiska. Badanie pilotażowe przeprowadzone przez dr Omoye Akhagbą miało na celu poznanie warunków życia uchodźczyń w polskich obozach i sposobu, w jaki utrzymują one higienę menstruacyjną w tych obozach.  Posłuchaj podcastu (prowadzonego w języku angielskim) „Ubóstwo menstruacyjne w polskich obozach dla uchodźców” z dr Omoye Akhagbą, prowadzonego przez studentkę Collegium Civitas, Khushi Dhomne. 

Ubóstwo menstruacyjne wzrasta wśród przesiedlonych kobiet, które – zmuszone do życia poza swoim krajem ojczystym w wyniku wojny lub ubóstwa ekonomicznego – doświadczają jeszcze gorszych warunków zdrowia menstruacyjnego. W raporcie UNICEF (2019) uchodźczynie przyznają, że napotykają trudne warunki higieniczne w obozach z powodu braku odpowiednich udogodnień wspierających higienę menstruacyjną kobiet i młodych dziewcząt. Jak donosi Concern Worldwide (2018), syryjskie uchodźczynie mieszkające w Libanie często traktują priorytetowo elementy zaspokajające podstawowe ludzkie potrzeby, takie jak żywność i schronienie, w wyniku czego higiena menstruacyjna nie jest postrzegana jako szczególnie istotna sprawa w czasie pobytu w kraju przyjmującym. Ponadto zachowanie higieny w trakcie menstruacji/miesiączki w tych obozach jest często utrudnione ze względu na długie kolejki do toalety, brak prywatności toaletach (drzwi pozbawione zamków), a także niedobory wody w toaletach oraz doświadczaną przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć. 

Podcast jest dostępny pod adresem:  https://www.youtube.com/watch?v=JwRXbBHyr7A&t=3s