
W 2022 roku nasze podcasty Civitas on Air zadebiutowały w serwisie YouTube. Gdzie jeszcze można ich słuchać? Z jakimi tematami zmierzyły się nasze ekspertki i nasi eksperci? Co planujemy w nadchodzącym 2023 roku?
Pomysł na serię popularnonaukowych podcastów narodził się na początku pandemii, kiedy zastanawialiśmy się nad nowymi sposobami opowiadania o badaniach w naukach społecznych szerszemu gronu odbiorców, a edukacja, praca, rozrywka i rozwijanie zainteresowań przeniosły się w dużej mierze do internetu. W realizacji naszego pomysłu wsparło nas studenckie Radio Pałacc, z którym współpracujemy do dziś. Wystartowaliśmy w lutym 2021 i do tej pory wypuściliśmy do sieci 22 odcinki, w których gościliśmy 20 ekspertek i ekspertów.
Podcasty Civitas on Air są dostępne w wielu miejscach: na naszej stronie internetowej oraz w serwisach YouTube, Anchor.fm, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, PlayerFM.
Rok 2022 rozpoczęliśmy od tematu ważnego i sprowokowanego zewnętrznymi okolicznościami – wojny tuż za naszą granicą. W trzech odcinkach tego cyklu gościliśmy ekspertki, które opowiedziały o różnych aspektach rosyjskiej agresji na Ukrainę:
- Wojna hybrydowa w Ukrainie z udziałem dr Pauliny Piaseckiej, dyrektorki Centrum Badań nad Terroryzmem im. Krzysztofa Liedela;
- Wojna w Ukrainie i media z udziałem dr hab. Natalyi Ryabinskiej, prof. CC;
- Co się dzieje na granicach Polski z Ukrainą i Białorusią? z udziałem dr Magdaleny El Ghamari, kierowniczki Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego w Collegium Civitas.
O wynikach badań nad sposobem ukazywania niepełnosprawności i osób z niepełnosprawnościami w podręcznikach szkolnych opowiedziały w odcinku Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych dr Marta Sałkowska i Magdalena Kocejko, które razem z Magdą Szarotą i Angeliką Greniuk zrealizowały w ubiegłym roku w Collegium Civitas projekt badawczy pod tym samym tytułem.
W 2022 roku poszerzyliśmy nasze portfolio o podcasty w języku angielskim. Dr Kerry Longhurst w odcinku A leap of faith or a jump too far? The prospect of Ukraine, Georgia and Moldova joining the EU opowiedziała o planach włączenia Ukrainy, Gruzji, Mołdawii do Unii Europejskiej i wyzwaniach z tym związanych. Z kolei dr Agnieszka Nitza-Makowska była gościnią podcastu Why can China save us from the climate crisis but cannot save us from the war?, w którym przeanalizowała stosunek władz chińskich do wojny w Ukrainie oraz dyplomację środowiskową Chin wobec państw trzecich.
W lipcu nasze studio nagraniowe odwiedził dr Marek Troszyński, kierownik zakończonego niedawno projektu naukowego MAD. Dr Troszyński opowiedział o współczesnych migracjach oraz dyskursie na temat migrantów kreowanym przez telewizję, prasę i internet po 2015 roku w rozmowie zatytułowanej Uchodźcy, migranci, najeźdźcy. Medialna opowieść o kryzysie migracyjnym w Europie.
Rok 2022 zamykamy cyklem podcastów Civitas on Air & PASSION, wyprodukowanym we współpracy z zespołem realizującym projekt PASSION pod kierownictwem dr Katarzyny Iwińskiej. Badacze i badaczki z różnych krajów opowiedzieli w nim m.in. o innowacjach społecznych, edukacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju i kompetencjach przyszłości. Za nami trzy odcinki, a do studia nagraniowego wracamy już w styczniu!
- What are social innovations? z udziałem Richarda Hazenberga (University of Northampton).
- Sustainability education: when and how to start? z udziałem Clary Vasconcelos (University of Porto) i Grzegorza Mikusińskiego (Swedish University of Agricultural Sciences).
- The Future Skills and Sustainable Education z udziałem Tryggvi’ego Thayera (University of Iceland).