Co robić w czasie e-majówki? Podpowiadamy!

Udostępnij strone

30.04.2020

„Nowa normalność” to termin odmieniany przez wszystkie przypadki. Pandemia COVID-19 bez wątpienia już zmieniła i nadal będzie zmieniać nasze zachowania, nawyki i zwyczaje. Takie właśnie jak majowe grillowanie czy wypady za miasto. Dlatego zebraliśmy dla Was kilka alternatywnych propozycji.

 

W tym roku majówkowe spotkania ze znajomymi nie wchodzą w grę. Możemy grillować, ale tylko w gronie osób, z którymi mieszkamy, i tylko we własnym ogrodzie. Możemy wybrać się na spacer do lasu czy parku, ale należy pamiętać o konieczności noszenia maseczki i zachowania 2 m społecznego dystansu, więc wspólne piknikowanie w większej grupie odpada. Co zatem robić? Można np. wyruszyć w podróż, ale … wirtualną.

 

Wsiąść do pociągu – i to nie byle jakiego…

Tak, zgadza się – wielbiciele podróży pociągiem mogą wybrać się na przykład w… dwugodzinną e-podróż słynnym Bernina Express, na trasie ze Szwajcarii do Włoch. Trasa przejazdu tego pociągu jest jedną z najbardziej malowniczych na świecie, a ponadto jest też najwyższą trasą alpejską w Europie. Biegnie między górskimi kurortami (od St. Mortiz do Tirano) oraz przepięknymi alpejskimi dolinami. Pociąg zawdzięcza swoją nazwę przełęczy Bernina (2328 m n.p.m.), którą pokonuje. Widoki są naprawdę niesamowite. Nawet jeśli to tylko e-widoki.

https://www.youtube.com/watch?v=Mw9qiV7XlFs

 

Wypad do klubu? Dlaczego nie!

Kluby, puby i restauracje przeżywają ciężki okres z powodu zamknięcia. Niestety niektóre miejsca znikają na zawsze. Inne jednak starają się działać w nowej formule. Warszawska Regeneracja oferuje np. posiłki i kawę na wynos, a także rozpoczęła sprzedaż świeżych warzyw i ziół. Z kolei Hydrozagadka wspólnie z Serce Miasta i Stół Sąsiedzki uruchomiła pomocowy „stół sąsiedzki” – każdy może skorzystać z ogólnodostępnych produktów, jeśli potrzebuje, lub dołożyć coś do wspólnej lodówki, jeśli chce pomóc.

Kluby prowadzą jednak także swoją standardową działalność, tzn. organizują imprezy i koncerty, wszystko oczywiście streamingowane online. Sprawdźcie, czy wasza ulubiona miejscówka nie organizuje czegoś na majówkę.

 

A może nad morze albo do parku

Nie wychodząc z domu, możecie też wybrać się do parków – i to tych największych, najpiękniejszych i najdzikszych na świecie. Na You Tube znajdzie mnóstwo doskonałej jakości materiałów nagranych w standardzie 4K, które pomogą wam przenieść się np. w niezwykłe scenerie parków narodowych USA.

Nam szczególnie przypadły do gustu krajobrazy z Mount Rainier National Park:

https://www.youtube.com/watch?v=hjKO0d_umLc

Poszukajcie swojego faworyta.

 

Oczywiście również polskie parki narodowe starają się przygotowywać atrakcyjne treści – filmy, wirtualne wędrówki czy zagadki roślinno-zwierzęce – aby dać nam chociażby online namiastkę wiosny w Bieszczadach czy Tatrach. Bez problemu znajdziecie profile parków na Facebooku. Tam też zamieszczone są zasady wejścia do parków podczas pandemii.

Mając w pamięci ostatnie katastrofalne pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz suszę, jaką mamy w tej chwili w Polsce, bardzo Was prosimy o odpowiedzialne zachowanie podczas spacerów w lesie i nie używanie otwartego ognia.

 

E-domówka ze znajomymi i wspólne oglądanie Netflixa

Koronawirus sprawił, że wszyscy musieliśmy „zwolnić”. Nie musimy, a nawet nie wolno nam „ciągle gdzieś bywać”. Teraz zupełnie bezkarnie i bez wyrzutów sumienia można oglądać seriale, grać w gry czy czytać książki. I to niekoniecznie samotnie.

Netflix uruchomił specjalną wtyczkę Netflix Party  dla wyszukiwarki Chrome (https://www.netflixparty.com/), dzięki której możecie organizować seanse wspólnie ze znajomymi. Zatem wystarczy przygotować przekąski, usiąść w wygodnym fotelu i… wybrać serial lub film. Ciekawe, jak tutaj sprawdzi się oldschoolowe „kto ma pilot, ten ma władzę”.

Może warto też potem odpalić You Tube i znaleźć odpowiadający waszym preferencjom program treningowy, żeby jednak zrobić też coś dla ciała!

 

Kulturalna majówka

 Oczywiście cały czas możecie skorzystać z naszych kulturalnych wskazówek, gdzie szukać filmów, spektakli, wystaw muzealnych czy malarstwa w sieci:

https://www.civitas.edu.pl/pl/uczelnia/aktualnosci/kultura-w-czasach-zostanwdomu-instytucje-kultury-online

Teatry na bieżąco aktualizują i uzupełniają swoją ofertę – warto sprawdzić, co przygotowały na majówkę.

 

 

Może zainspirują Was również pomysły przygotowane przez Samorząd Studentów Collegium Civitas:

https://www.civitas.edu.pl/pl/uczelnia/aktualnosci/jak-spedzic-czas-zostajacwdomu-propozycje-samorzadu-studenckiego-cc

 

 

Przede wszystkim wybierzcie coś, co lubicie i co sprawia Wam przyjemność. Może to dobry moment, żeby zacząć pisać, malować, tańczyć czy nauczyć się nowego języka?

 

Udanej majówki!