19 listopada 2024 r. Rektor Collegium Civitas, dr hab. Stanisław Mocek, prof. CC wziął udział w konferencji LUMEN 2024. Podczas panelu dyskusyjnego „Dobre Praktyki w Transformacji Cyfrowej Nauki, Dydaktyki i Administracji” podzielił się doświadczeniami Collegium Civitas w obszarze cyfryzacji oraz swoją wizją rozwoju edukacji.
Panel, w którym głos zabrał prof. Stanisław Mocek, poświęcony był analizie case studies z polskiego rynku szkolnictwa wyższego. Eksperci z różnych uczelni przedstawili konkretne przykłady wdrażania nowoczesnych technologii w dydaktyce, administracji i badaniach naukowych. Rektor Collegium Civitas omówił specyfikę zarządzania i cyfryzacji uczelni niepublicznych, podkreślając kluczowe inicjatywy naszej Uczelni, takie jak personalizacja edukacji cyfrowej i wykorzystanie zaawansowanych narzędzi cyfrowych do optymalizacji procesów administracyjnych.
„Polski system nauki i szkolnictwa wyższego jest przeregulowany, co nie uchroniło przed spektakularnymi patologiami w tym sektorze. Z drugiej zaś strony, regulacje nie nadążają za tempem innowacji technologicznych. Widmo avatara, który prowadzi zajęcia nie jest już futurologiczna mrzonką i jest kwestią czasu kiedy to nastąpi. Przepisy tego nie zabraniają, ale system przepisów i kontroli dydaktyki może mieć z tym potężny problem. Jeden z wielu w epoce cyfryzacji.” – podkreśla Rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek.
Podczas wystąpienia Rektor zaznaczył także, że sukces cyfrowej transformacji zależy od integracji technologii z potrzebami studentów i pracowników uczelni. Wskazał na znaczenie elastyczności, innowacyjności i otwartości w podejściu do edukacji przyszłości.
W dyskusji udział wzięli także:
- Prof. dr hab. Piotr Jedynak – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Dr hab. Jarosław Protasiewicz – Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego,
- Dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna – Prorektor ds. Nauki i Kształcenia Akademii WSB,
- Dr hab. inż. Janusz Uriasz, prof. UM – Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Jubileuszowa 10 edycja konferencji LUMEN była wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat wyzwań, które cyfrowa transformacja stawia przed uczelniami w Polsce. Wzięli w niej udział reprezentanci 81 polskich uczelni, w tym 60 uczelni publicznych i 21 niepublicznych, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Przetwarzania Informacji-Państwowego Instytutu Badawczego, Fundacji Rektorów Polskich, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a także przedstawiciele firm wspierających sektor uczelni za pośrednictwem nowoczesnych rozwiązań IT.