Debata „Your voice matters! Wybory w USA – scenariusze dla Polski i świata” – relacja

Udostępnij strone

16.11.2020

Czy Donald Trump uzna wyniki wyborów? Jakie będą główne problemy, przed którymi stanie nowy prezydent? Czy w 2024 r. możliwe jest ponowne starcie Trump – Biden? 9.11.2020 r. odbyła się dyskusja ekspertek i ekspertów z Collegium Civitas i Uniwersytetu Gdańskiego na temat wyborów w USA – zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania.

 

O nowym prezydencie USA oraz o tym, co dla Polski i świata oznacza ten wybór dyskutowali:

dr hab., Bohdan Szklarski, prof. UW  – amerykanista, politolog, kulturoznawca, wykładowca Collegium Civitas;

dr hab., Anna Mazurkiewicz, prof. UG  – historyczka, Kierowniczka Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego;

Katarzyna A. Przybyła – główna redaktorka i dyrektorka ds. analiz w centrum analitycznym Polityka Insight, twórczyni i kierowniczka specjalności International Peace and Conflict Studies w Collegium Civitas, wykładowczyni Collegium Civitas.

Dyskusję poprowadził red. Konrad Piasecki – dziennikarz, publicysta radiowy i telewizyjny, wykładowca na kierunku Dziennikarstwo i nowe media w Collegium Civitas.

 

Prof. Anna Mazurkiewicz, historyczka z Uniwersytetu Gdańskiego, zwróciła uwagę na to, że Donald Trump będzie się starał podważać liczenie głosów, które spłynęły po 3.11.2020 r. Jak dodała: „Cała nadzieja w Partii Republikańskiej, która być może odetnie się teraz od nieprzewidywalnego stylu rządzenia obecnego prezydenta”. W nawiązaniu do tego prof. Bohdan Szklarski, amerykanista z Collegium Civitas i Uniwersytetu Warszawskiego, zwrócił uwagę na badania Exit poll, w których pytano o zaufanie do instytucji wyborów. Po obu stronach (demokratów i republikanów) prawie 70% respondentów powiedziało, że wierzy, że głosy będą uczciwie przeliczone, dlatego raczej taktyka Donalda Trumpa nie znajdzie zrozumienia w społeczeństwie. Również Katarzyna Przybyła z Polityka Insight wskazała, że wynik wyborów został zaakceptowany, o czym świadczą zgodne komunikaty mediów amerykańskich, ale także płynące z różnych krajów gratulacje dla prezydenta elekta, Joe Bidena.

 

Prof. Szklarski zwrócił jednak jednocześnie uwagę na to, że nie tyle Joe Biden wygrał, ile Donald Trump przegrał. Demokraci nie zyskali tyle, na ile liczyli, za zwycięstwem Bidena nie poszła wyczekiwana przez wszystkich „niebieska fala”. Przytoczył także kolejne dane z Exit poll, które ilustrowały rozkład głosów „za” i „przeciw” kandydatowi. W przypadku Trumpa „za” jego kandydaturą głosowało aż 81% osób, które oddały głos na obecnego prezydenta, a „przeciw” Bidenowi głosowało tylko 14%. W przypadku kontrkandydata głos „za” oddało tylko 64%, a „przeciw” Trumpowi głosowało aż ok. 1/3 wyborców Bidena. Prof. Szklarski podkreślił też, że obaj kandydaci na pewno zmobilizowali nowy elektorat, który do tej pory nie interesował się polityką – w wyborach wzięło udział 13% nowych wyborców, którzy dotąd nie głosowali. Byli to zarówno wyborcy Bidena, jak i Trumpa.

 

Z kolei Katarzyna A. Przybyła wskazała ogromne wyzwania stojące przed nowym prezydentem – przede wszystkim dużą polaryzację społeczną, nowe grupy społeczne dochodzące do głosu i żądające wysłuchania w sposób coraz bardziej zdecydowany, poprzez protesty takie jak ruch Black Lives Matter, oraz konieczność dalszej walki z trwającą pandemią COVID-19, która to walka była niezwykle słabym punktem rządów Trumpa.

 

Ekspertka Polityki Insight poruszyła również kwestię polityki zagranicznej Trumpa, zwracając uwagę na to, że rzeczą, którą należy zaliczyć na plus obecnemu prezydentowi USA, jest na pewno zwiększenie partycypacji innych członków w finansowaniu i współodpowiedzialności za NATO. To daje bowiem Bidenowi dobry wstęp do współpracy i zmiany retoryki, która jest kluczowym elementem tzw. soft power w stosunkach międzynarodowych.

 

Na koniec eksperci, odpowiadając na pytania publiczności, próbowali m.in. przewidzieć, czy dwaj kontrkandydaci spotkają się jeszcze w starciu w 2024 r., a jeśli nie, to jakie nazwiska mogą się pojawić w przyszłości.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zapisu całej debaty.