Dr Roland Zarzycki z wizytą na Vietnam National University

11.10.2024

Pod koniec września dr dr Roland Zarzycki odwiedził Vietnam National University w Hanoi w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility. Vietnam National University, założony w 1945 roku na bazie Uniwersytetu Indochińskiego (1906), jest dziś jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Wietnamie, działającą z wysoką autonomią i podlegającą bezpośrednio premierowi. Uczelnia funkcjonuje w oparciu o specjalne regulacje i posiada status prawny umożliwiający niezależność w obszarze edukacji oraz nauki i technologii.

Podczas swojej wizyty dr Zarzycki wygłosił wykłady na temat modelowania i mierzenia globalizacji oraz rozwoju, a także polityki danych i rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście globalnej gospodarki, które spotkały się z dużym zainteresowaniem studentów z Hanoi. Dr dr Zarzycki był także jednym z głównych gości podczas uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego.

Dr Zarzycki został przyjęty przez profesora Duca Bao Nguyena, Zastępcę Dyrektora ds. Badań i Rozwoju Współpracy oraz Zastępcę Dziekana Szkoły Międzynarodowego Kształcenia i Edukacji. W trakcie rozmów obaj zgodzili się, że rozwijanie wymian w ramach Erasmus+, w tym programów transkontynentalnych, stwarza ogromne możliwości dla współpracy akademickiej i kulturowej na skalę globalną. Stwierdzili również, że wzmocnienie partnerstwa między polskimi i wietnamskimi uniwersytetami przyniesie obopólne korzyści, rozwijając badania, innowacje i zrozumienie międzykulturowe. Jak podkreśla dr dr Zarzycki: „Byłoby wspaniale, gdyby pewnego dnia wymiany akademickie obejmowały cały świat, zapewniając pełny, otwarty, równy i sprawiedliwy dostęp do naszych wspólnych zasobów intelektualnych i badawczych”.