Dyrektywa o ochronie sygnalisty – webinar ekspertów Collegium Civitas

Udostępnij strone

17.04.2020

W grudniu 2019 r. weszła w życie w Polsce tzw. dyrektywa o ochronie sygnalisty. Kim są sygnaliści i na czym polega istota ich aktywności? Dlaczego działalność ta wymaga szczególnej ochrony i czy zaproponowane rozwiązania będą efektywne? Na te i inne pytania podczas webinaru odpowiedzi udzielali eksperci CBnRS CC.

Eksperci Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas 3 kwietnia br. przeprowadzili webinarium pt. Dyrektywa UE na osi czasu. Cel, zasady, system whistleblowing, wymagania, konsekwencje. dotyczące tzw. dyrektywy o ochronie sygnalisty(Dyrektywa Parlamentu UE i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii z 23.10.2019 r.; weszła w życie 16.12.2019).

Była to kontynuacja wątków bezpieczeństwa biznesowego, omówionych w trakcie konferencji „Rok 1984, rok 2084 – Perspektywy bezpieczeństwa biznesowego”, zorganizowanej przez CBnRSiG CC razem z Kancelarią Sadkowski i Wspólnicy w Zamku Królewskim 26 lutego br.

Podczas seminarium online Olga Dyszkowska-Uss i Piotr Caliński zaprezentowali niektóre aspekty formalne i praktyczne wdrożenia tego nowego uregulowania. Eksperci skupili się m.in. na tym, co jest podstawą efektywnego wdrożenia systemu zgłaszania nieprawidłowości oraz jak powinien wyglądać wzorcowy proces rozpatrywania zgłoszenia sygnalisty. Zaprezentowali również kilka typów systemów już wdrożonych w organizacjach. Zastanawiali się także nad tym, jaki wpływ na daną organizację ma system whistleblowing.

Zapis webinarium wraz z prezentacją ekspercką jest dostępny na kanale YouTube Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy:
 

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich, których interesują wymagania tzw. dyrektywy o obronie sygnalistów oraz jej perspektywiczne konsekwencje dla administracji, firm i organizacji. 

Ponieważ po webinarium uczestnicy przekazali liczne pytania, pierwsza partia odpowiedzi na nie jest dostępna na portalu LinkedIn pod adresem: https://lnkd.in/dRYc23X