„Etyka codzienności – czy można być dobrym po prostu?” – Nowa książka dr. Rolanda Zarzyckiego

Udostępnij strone

17.12.2021

Polecamy lekturę najnowszej książki dr. Rolanda Zarzyckiego „Etyka codzienności – czy można być dobrym po prostu? Społeczno-polityczna analiza moralności jako towaru, oręża i dystynkcji”.

Roland Zarzycki jest doktorem nauk matematycznych, doktorem nauk humanistycznych oraz wykładowcą i Prorektorem ds. dydaktycznych w Collegium Civitas. W najnowszej książce nie zajmuje się jedynie rozważaniami z pogranicza filozofii i socjologii. Konkretyzuje je za pomocą licznych przykładów praktycznych. Zestawiając ze sobą filozoficzno-lingwistyczne teorie Ludwiga Wittgensteina oraz teorię dystynkcji Pierre’a Bourdieu, pokazuje szersze tło polityczne i społeczne naszych codziennych wyborów moralnych.

Jak możemy przeczytać w jednej z recenzji, autorstwa dr hab. Marii Kostyszak, prof. em. Uniwersytetu Wrocławskiego, „Monografia Rolanda Zarzyckiego stanowi ambitny zarys odpowiadającej współczesności etyce codzienności. Analizy w niej zawarte mają wysoką wartość naukową, a zarazem podane są w atrakcyjnej dla czytelnika, jędrnej i klarownej polszczyźnie. Książka stanowi świadectwo, że rozwijanie świadomości etycznej to (…) satysfakcjonująca przygoda intelektualna”.

Książka jest dostępna w całości bezpłatnie na licencji CC BY-SA 4.0: https://www.civitas.edu.pl/wp-content/uploads/2015/03/roland-zarzycki-etyka-codziennosci.pdf