
30 czerwca w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie wieńczące mazowiecką edycję plebiscytu „Kobiety z pasją” – inicjatywy, która w świetle reflektorów stawia kobiety z niepełnosprawnościami, będące symbolem siły, niezależności i zaangażowania. Laureatki i wyróżnione kobiety udowodniły, że pasja nie zna barier, a życie – nawet jeśli niesie wyzwania – może być pełne światła, celu i spełnienia.
Podczas spotkania nie brakowało wzruszeń, inspirujących rozmów i wspólnego świętowania. Kobiety, które w tym roku zostały uhonorowane w kategoriach takich jak kultura i sztuka, działalność społeczna, sport czy biznes, opowiadały o swoich ścieżkach z ogromną autentycznością i energią.
„Nie czujemy się osobami z niepełnosprawnościami. Żyjemy pełnią życia i cieszymy się, że możemy robić to, co po prostu lubimy”. – podkreślały z uśmiechem laureatki.
Ich obecność, głos i postawa były potwierdzeniem, że gdy spotykamy kobietę, która kocha to, co robi, dzieje się coś naprawdę wyjątkowego. Każda z nich to osobna historia – inna droga, inne talenty, ten sam ogień.
Agata Zakrzewska – charyzmatyczna wokalistka estradowa, muzykolożka i trenerka wokalna – zachwyca łączeniem klasyki z rozrywką i prowadzeniem autorskich warsztatów.
Joanna „Ida” Żmijewska – autorka powieści historycznych, nagradzana za literacki kunszt i wierne oddanie realiów XIX wieku – tworzy z miłości do historii Warszawy.
Justyna Kucińska od lat zmienia system – jako prezeska fundacji i ekspertka ds. dostępności współtworzy przepisy, szkoli, edukuje i działa, by świat był bardziej sprawiedliwy i otwarty.
Angelina Ziembińska – edukatorka i blogerka – zmieniła diagnozę w siłę, stając się dla tysięcy osób z cukrzycą przewodniczką, inspiracją i głosem.
Aleksandra Rzeszutko to uosobienie sportowej determinacji – triathlonistka, maratonka, zdobywczyni Antarktydy i siedmiu kontynentów, która swoją energią zaraża także innych, angażując się w działania charytatywne.
Agnieszka Gryczka – redaktorka i wykładowczyni – łączy precyzję prawniczki z wrażliwością mentorki, wspierając studentów i rozwijając projekty edukacyjne z ogromnym zaangażowaniem.
Joanna Puchała, zachwyca na scenie – jako aktorka i performerka szuka nowych języków opowieści, budując mosty między kulturą, sztuką a społecznym zaangażowaniem.
Laureatkami mazowieckiej edycji plebiscytu „Kobiety z pasją” zostały w poszczególnych kategoriach
- Kultura i sztuka: Agata Zakrzewska
- Działalność społeczna: Justyna Kucińska
- Sport: Aleksandra Rzeszutko
- Biznes: Agnieszka Gryczka
W kategorii nauka nie zgłoszono kandydatek, jednak Kapituła postanowiła przyznać dodatkowe wyróżnienia, w tym:
Angelinie Ziembińskiej za jej pasję i zaangażowanie w upowszechnianie wiedzy o zdrowiu i życiu z cukrzycą,
Joannie Żmijewskiej za wierne obrazowanie realiów historycznych,
Wyróżnienie specjalne „Inspiracja dla studentów” kapituła przyznała Joannie Puchale.
O Plebiscycie
Plebiscyt „Kobiety z pasją” edycja mazowiecka, został zorganizowany wspólnie przez Uniwersytet WSB Merito Warszawa, Uniwersytet Civitas, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie Akcja Zdrowie. Celem tej inicjatywy było wyróżnianie kobiet z niepełnosprawnościami, które – z odwagą i determinacją – zmieniają swoje środowiska, inspirują otoczenie, budują mosty i przecierają szlaki innym.
„Możliwość bycia częścią tego projektu oraz poznania tych kobiet była dla mnie prawdziwym zaszczytem. To osoby, które zachwycają pasją, siłą i sercem. Myślę, że ich historie inspirują – nie tylko studentów czy organizatorów, ale każdego, kto miał szansę je poznać.” – podkreśla Anna Lewandowska, dyrektorka ds. rozwoju Uniwersytetu WSB Merito Warszawa, członkini kapituły plebiscytu.
Nagrodami w plebiscycie dla laureatek były m.in. ufundowane przez organizatorów studia podyplomowe – kolejne narzędzie do dalszego rozwoju i realizowania marzeń.
Ten dzień nie był jedynie finałem – był początkiem. Pokazał, jak wielką siłę mają kobiety, które z pasją zmieniają świat. Zmienią go jeszcze nieraz.
„Laureatki Plebiscytu udowadniają swoimi działaniami, że niepełnosprawność nie definiuje marzeń ani możliwości. To co inspirujące, pasjonujące i co nas wszystkich motywuje do działania i realizacji celów, jest w nas samych i w naszych głowach. Takiej otwartości i pasji szczerze gratuluję naszym uczestniczkom.” – podsumowuje Dobrosława Choryńska-Chudy, Kierownik Akademickiego Biura Karier oraz Pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Civitas ds. Osób z Niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Civitas.
Plebiscyt „Kobiety z pasją” po raz pierwszy odbył się w 2023 roku w Bydgoszczy. Tegoroczna edycja miała już zasięg ogólnopolski – z lokalnymi galami w całej Polsce. Finał odbędzie się we wrześniu 2025 r. podczas ogólnokrajowej gali, która zgromadzi laureatki z różnych regionów.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli:
Patronat medialny na szczeblu ogólnopolskim nad wydarzeniem objęli:
Patronat medialny nad edycją mazowiecką objęli: