Komunikat w sprawie profilaktyki zdrowia

Udostępnij strone

27.02.2020

W związku z epidemią spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2 Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Kolegium Rektorskie Collegium Civitas podjęło decyzję o wstrzymaniu do odwołania wszystkich wyjazdów pracowników i studentów do krajów wskazanych w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego. Studentom, którzy w ostatnich 14 dniach przebywali w jednym z krajów: Chiny, Iran, Korea Południowa, Japonia, Singapur, Tajlandia, Tajwan, Wietnam i Włochy zalecamy pozostanie w miejscu zamieszkania przez 14 dni od dnia powrotu. Nieobecności na zajęciach dydaktycznych zostaną usprawiedliwione (na podstawie dokumentacji podróży).

 

Rekomendujemy również odwołanie wyjazdów prywatnych. Osoby planujące podróż do innych krajów, w których wystąpiły przypadki koronawirusa, proszone są o śledzenie komunikatów na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i zaleceń dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczących poszczególnych krajów.

 

Według informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dn. 21 lutego 2020 (https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-dla-uczelni-wyzszych-w-zwiazku-z-ryzykiem-zawleczenia-na-obszar-polski-nowego-koronawirusa-sars-cov-2/) aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ani Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osoby powracające z krajów azjatyckich, jeżeli nie spełniają one kryteriów kwalifikacji do dalszego postępowania.

 

Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne ORAZ kryteria epidemiologiczne:

 

Kryteria kwalifikacji do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa LUB (2) osób ze stycznością z zakażonym:

 

Kryteria kliniczne

Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszność

 

Kryteria epidemiologiczne

Każda osoba, która  w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:

  • podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2
  • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
  • pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

 

W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie

Jana Kochanowskiego 21, 01-864 Warszawa

Przyjęcia interesantów w godz. 8:00 – 15:30;

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie w celu ułatwienia kontaktu i dostępu do informacji w zakresie zakażeń koronawirusem udostępnił w ramach infolinii dwa numery telefonów: 223-107-936;  223-107-904, czynne od poniedziałku do piątku (w dni robocze) w godz. 8.15-15.15 oraz adres e-mail: koronawirus@pssewawa.pl

 

 

Przypominamy również o profilaktyce!

 

Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi  wywołującemu chorobę COVID-19 (źródło: Generalny Inspektorat Sanitarny)

 

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

 

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

 

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

 

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie. Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie