„Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych” – podcast Civitas on Air

Udostępnij strone

16.05.2022

Zapraszamy do wysłuchania odcinka podcastu Civitas on Air poświęconego projektowi „Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych”. Dr Marta Sałkowska i Magdalena Kocejko opowiedziały o wynikach badania, które razem z Magdą Szarotą i Angeliką Greniuk przeprowadziły w ubiegłym roku.

W rozmowie, którą poprowadził Tomasz Przybyszewski znalazły się między innymi odpowiedzi na pytania:

  • Ile wzmianek o niepełnosprawności znalazło w 74 przeanalizowanych podręcznikach?
  • Jaki obraz osoby niepełnosprawnej wyłonił się z tej lektury?
  • Jak mądrze i odpowiedzialnie ukazywać niepełnosprawność w szkolnych podręcznikach?

Podcast jest dostępny na stronie https://civitas.edu.pl/pl/uczelnia/civitas-on-air-podcasty/lista-nieobecnosci-niepelnosprawnosc-w-podrecznikach-szkolnych-podcast oraz w serwisach: Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.

Raport „Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych”, dr Marty Sałkowskiej, Magdaleny Kocejko, Magdy Szaroty, Angeliki Greniuk [plik do pobrania], którego głównym celem była rekonstrukcja sposobu przedstawiania osób z niepełnosprawnościami i niepełnosprawności w podręcznikach szkolnych oraz wskazanie kontekstów, sposobów definiowania i reprezentacji niepełnosprawności, a także wyłonienie dobrych praktyk, straconych szans, a przede wszystkim – rekomendacji powstał w ramach projektu realizowanego od stycznia do października 2021.

Projekt był współfinansowany ze środków PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Reprezentacje niepełnosprawności w kulturze i edukacji”.