Mówią czy są mówione? W poszukiwaniu tożsamości zawodowych polityczek

Udostępnij strone

04.04.2024

Przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych zachęcamy do lektury najnowszej książki, która ukazała się nakładem Collegium Civitas. Monografia naszej wykładowczyni, dr Weroniki Żybury, zatytułowana „Mówią, czy są mówione? W poszukiwaniu tożsamości zawodowych polityczek. Studium teoretyczno-empiryczne” jest już dostępna w internecie.

Autorka podejmuje w niej problematykę dyskryminacji kobiet w medialnym dyskursie politycznym i analizuje, w jaki sposób artykułowane były zawodowe tożsamości polityczek w perspektywie gender w dziennikach: „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza” i „Gazeta Polska Codziennie” oraz tygodników: „Newsweek Polska”, „Polityka”, „Wprost”, „Sieci” i „Do Rzeczy” w latach 2016–2018. Ramę teoretyczną pracy stanowią koncepcje Michela Foucaulta, Pierre’a Bourdieu, Ervinga Goffmana i Anthony’ego Giddensa.

Okazuje się, że polityczki w prasowym dyskursie medialnym pozostają raczej przedmiotem dyskursywnych oddziaływań niż podmiotem dokonującym ich podważenia i dekonstrukcji. „Są mówione” obecnymi w patriarchalnej narracji słowami, schematami i metaforami. Co więcej, „są mówione” wciąż rzadko i nie zawsze poważnie – z protekcjonalnym pobłażaniem lub z „życzliwym” zainteresowaniem, jednak nie jako pełnoprawne partnerki politycznej debaty – pisze w zakończeniu książki autorka.

Monografię można przeczytać lub pobrać w formacie pdf bezpłatnie na stronie internetowej uczelni.