Naukowe spojrzenie na satyrę ukraińskiego życia politycznego

Udostępnij strone

16.05.2024

W najnowszym artykule, opublikowanym przez „Post-Soviet Affairs”, dr hab. Natalya Ryabinska, prof. CC analizuje sposób prezentowania ukraińskiej polityki w programie rozrywkowym „Vecherniy Kvartal”, który przyniósł sławę m.in. prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Program rozrywkowy „Vecherniy Kvartal”, stworzony przez grupę komików „Kwartał 95” pod kierownictwem obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, okazał się prawdziwym fenomenem wśród ukraińskiej widowni, w trafny i dowcipny sposób komentując i interpretując wydarzenia z tamtejszego świata społecznego i politycznego. Właśnie temu zjawisku postanowiła przyjrzeć się bliżej dr hab. Natalya Ryabinska, prof. CC, która poddała analizie sposób prezentowania ukraińskiej polityki w tym satyrycznym show w latach 2019-2020, czyli po tym, jak jego reżyser i najważniejsza gwiazda – Wołodymyr Zełenski – objął najwyższy urząd w państwie.

O tym, czy twórcy programu uciekali się do narracji populistycznych i jak wypada on na tle innych europejskich retoryk politycznych, a także jak kreowana była w nim sylwetka samego prezydenta, można przeczytać w najnowszym artykule prof. Ryabinskiej „The framing of politics in a Ukrainian comedy show: a populist appeal?”, opublikowanym w prestiżowym dwumiesięczniku naukowym „Post-Soviet Affairs”, wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Taylor & Francis.

Dostęp do pracy można wykupić na stronie czasopisma.