Pożegnanie Prof. Włodzimierza Wesołowskiego

Udostępnij strone

25.11.2020

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Włodzimierza Wesołowskiego, naszego drogiego Przyjaciela, wieloletniego Wykładowcy Collegium Civitas, socjologa.

Profesor Włodzimierz Wesołowski wykształcił wiele pokoleń polskich socjologów. W Collegium Civitas prowadził wykłady m.in. z socjologii polityki, w tym z teorii demokracji i teorii elit. Przez wiele lat był profesorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Naukowo zajmował się zróżnicowaniem społeczno-zawodowym, warstwowym i klasowym społeczeństwa polskiego, socjologią polityki, parlamentaryzmem polskim oraz elitami politycznymi i gospodarczymi.

Doktor honoris causa Uniwersytetu Helsińskiego. Członek najważniejszych profesjonalnych instytucji i stowarzyszeń nauk społecznych w Polsce i za granicą, m.in. członek Akademii Europejskiej i Honorowy Członek Zagraniczny Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki, członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i jego Przewodniczący w latach 2002-2005. Autor i redaktor  licznych książek i publikacji na temat struktury społecznej i socjologii polityki.

Wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Był stypendystą m.in. Fundacji Forda, Columbia University oraz University of California; Ecole Pratique des Hautes Etudes; Funduszu Fowler Hamilton, Christ Church, University of Oxford.

Prof. Włodzimierz Wesołowski zmarł 21 listopada 2020 roku w Warszawie.

Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Rektor, Prezydent, Senat, współpracownicy i studenci Collegium Civitas