Premiera nowej książki prof. Izabeli Wagner – „Bauman: A Biography”.

Udostępnij strone

10.06.2020

Miło nam poinformować, że nakładem prestiżowego wyd. Polity ukazała się książka autorstwa prof. Collegium Civitas, dr hab. Izabeli Wagner, pt. „Bauman: A Biography”.

To pierwsza kompleksowa biografia życia i twórczości Zygmunta Baumana.  Autorka ukazuje złożone związki między doświadczeniami życiowymi myśliciela a jego  pracą intelektualną.

Zygmunt Bauman (1925-2017), myśliciel, intelektualista i światowej sławy teoretyk „płynnej nowoczesności”, był uczonym, który pomimo przymusowej migracji zrobił niezwykle udaną karierę akademicką, a po przejściu na emeryturę był płodnym i popularnym autorem, chętnie czytanym przez młodych ludzi na całym świecie. Jak nikt inny rozumiał procesy i zmiany zachodzące w świecie ponowoczesnym.

Izabela Wagner wraca do rodzinnej Polski Baumana i opowiada o jego dzieciństwie w zasymilowanej polskiej rodzinie żydowskiej oraz szkolnych doświadczeniach kształtowanych przez antysemityzm. Biografia Baumana jest typowa dla wielu przedstawicieli jego pokolenia i grupy społecznej. Kariera zawodowa, przerwana w Polsce w 1968 r. przez czystki antysemickie, rozwinęła się ostatecznie w Leeds w Wielkiej Brytanii w 1971 r., gdzie Bauman osiadł na stałe. Po przejściu na emeryturę w 1991 r. wszedł w okres ogromnej produktywności, dzięki czemu stał się jednym z najchętniej czytanych i wpływowych myślicieli społecznych naszych czasów.

Autorka pokazuje, jak doświadczenie bycia „outsiderem”, zmuszonym do wyjazdu z Polski, wpłynęło na myśl i pracę naukową Bauman. Ta wnikliwa i szczegółowa relacja to absolutnie podstawowa pozycja dla osób chcących zgłębić życie i dorobek naukowy Baumana.

Książkę wydało prestiżowe międzynarodowe wydawnictwo Polity, publikujące książki wiodących światowych myślicieli z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.

 

Więcej informacji o publikacji na stronie wydawnictwa:

https://politybooks.com/bookdetail/?isbn=9781509526864