28 maja w Collegium Civitas zainaugurowano czwartą edycję Szkoły Letniej. W tym roku naszą uczelnię odwiedzi ponad 70 studentów z USA. Będą uczestniczyli w kursach tematycznych, a także dowiedzą się więcej o polskiej historii i kulturze.
Prezydent Collegium Civitas prof. Jadwiga Koralewicz powitała 43 uczestników pierwszej tury kursów. Studenci przyjechali z różnych amerykańskich uniwersytetów: University of Texas, Loyola, Stetson, University of Wisconsin-Milwaukee, Georgetown University, Penn State, University of Montana, Michigan State University, George Washington University, University of South Carolina, University of Denver, University of Arkansas, Lewis & Clark College, University of Louisville, University of Nebraska Lincoln.
„Z radością i dumą witamy naszych amerykańskich przyjaciół w Collegium Civitas” – mówi dr Katarzyna Maniszewska, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i dyrektor Szkoły Letniej. „Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce będzie zarówno edukacyjny, jak i po prostu przyjemny, a studenci wrócą do Stanów nie tylko z nową wiedzą, ale i z wieloma dobrymi wspomnieniami” – dodaje dr Maniszewska.
W czasie pierwszej części Szkoły Letniej studenci biorą udział w czterech kursach:
Security in Central and Eastern Europe na temat współczesnych wyzwań bezpieczeństwa, przed którymi stoją kraje Europy Środkowej, NATO oraz Unia Europejska.
Crime and Punishment in Central/Eastern Europe na temat kryminologii w kontekście społecznym, politycznym i ekonomicznym.
Poles Apart – Identity, Diversity, Tolerance na temat koncepcji różnorodności, stereotypów, empatii, tolerancji i kompromisu.
Introduction to Cybersecurity Policy na temat zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem i jego rolą w państwie.
W drugiej części Szkoły Letniej Collegium Civitas organizuje zaawansowany kurs Cybersecurity, kurs „Jewish Heritage”, a także program stażowy, m.in. w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
Zajęcia prowadzone są przez polskich i zagranicznych ekspertów i praktyków. Sylwetki wykładowców-opiekunowów kursów: http://www.securityandsociety.org/faculty.
Studenci z Ameryki będą również mieli okazję dowiedzieć się więcej o polskiej historii i kulturze, wezmą udział w lekcjach języka polskiego, odwiedzą muzea i ważne historyczne miejsca w Warszawie i Krakowie.
„Na przykład, nasi goście z USA posłuchają koncertu chopinowskiego w Łazienkach, zaraz po wizycie w Muzeum Chopina i Kościele Świętego Krzyża, gdzie wmurowane jest serce naszego wielkiego kompozytora” – przybliża program kulturalny Ania Potrząsaj z Biura Współpracy i Promocji Międzynarodowej Collegium Civitas.
_______________
Collegium Civitas jest jedną z wiodących polskich niepublicznych szkół wyższych. Pozycję lidera w zakresie umiędzynarodowienia zapewnia Collegium Civitas duża liczba wykładowców z renomowanych uniwersytetów światowych, bogata oferta studiów w języku angielskim oraz wymiana studencka z uniwersytetami z całego świata. W Collegium Civitas uczy się młodzież z ponad 60 krajów świata. Rozwój programu Szkoły Letniej i wzmocniona współpraca ze studentami i wykładowcami z USA wpisują się w strategię dalszego umacniania międzynarodowej pozycji Collegium Civitas.
Strona internetowa program Szkoły Letniej: http://www.securityandsociety.org