
Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas miało przyjemność gościć podczas panelu dyskusyjnego „Walka z terroryzmem po 11 września 2001 r.” wybitnych ekspertów zajmujących się terroryzmem międzynarodowym i jego zwalczaniem.
W spotkaniu udział wzięli: gen. Bogusław Pacek, dr Aleksandra Gasztold, dr Wojciech Szewko, dr Krzysztof Liedel i Paulina Piasecka (moderator).
Podczas spotkania poruszone zostały zagadnienia związane z ewolucją międzynarodowego terroryzmu w ciągu ostatnich 17 lat (choć prelegenci niemal jednogłośnie podkreślali, że 11 września 2001 r. to cezura raczej w percepcji zagrożenia terrorystycznego, niż jego obiektywnej formie i wykorzystywanych taktykach i narzędziach).
Wymieniono najważniejsze luki, które nadal stanowią przeszkody w walce z terroryzmem międzynarodowym:
- efektywność liberalnych demokracji w walce z zagrożeniem terrorystycznym wobec konieczności ochrony wartości, praw i rozwiązań stanowiących ich podstawę;
- upolitycznienie (na poziomie państw i społeczności międzynarodowej) prowadzące do braku konsekwencji w definiowaniu terroryzmu i podstaw prawnych walki z nim;
- brak sprawdzonych dobrych praktyk w przeciwdziałaniu radykalizacji i rekrutacji do organizacji i działań terrorystycznych.
Udało się również sformułować listę sukcesów i dobrych tropów w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań:
- skuteczne monitorowanie działalności organizacji terrorystycznych i komunikacji ich członków (zwłaszcza w cyberprzestrzeni), prowadzące do zmniejszania liczby zamachów i wykrywania spisków terrorystycznych,
- poprawa współpracy międzynarodowej, także w zakresie likwidacji skutków terroryzmu,
- poprawa procedur współpracy i wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za walkę z terroryzmem,
- poprawa stanu świadomości społecznej, prowadząca do ograniczania długofalowych skutków psychologicznych ataków terrorystycznych.
Wszystkie poruszane wątki będziemy podejmować podczas kolejnego cyklu organizowanego wraz z Domem Spotkań z Historią, na który już teraz serdecznie zapraszamy.