
15 maja gościliśmy na Uniwersytecie Civitas dr Bożenę Leven – wybitną ekonomistkę, specjalistkę w dziedzinie handlu międzynarodowego i rozwoju gospodarczego. Jej wykład, w którym poruszyła temat relacji między polityką a kondycją gospodarczą Stanów Zjednoczonych, spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów i kadry akademickiej.
Dr Leven w przystępny sposób przedstawiła wpływ obecnej sytuacji politycznej w USA na gospodarkę kraju. Zwróciła uwagę m.in. na możliwe osłabienie dolara wynikające ze spadku zaufania inwestorów, skutki polityki celnej dla rynku pracy i sektora małych firm, a także znaczenie polityki migracyjnej dla konkurencyjności amerykańskiej gospodarki.
Nasza gościni ukończyła studia doktorskie z ekonomii na Uniwersytecie Cornella. Ma także wieloletnie doświadczenie we współpracy z takimi instytucjami jak ONZ, Bank Światowy czy Fundacja Forda. Prowadziła również działalność naukową i dydaktyczną w Polsce i w USA – m.in. w College of New Jersey oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Wykład odbył się w ramach działań naszej uczelni na rzecz poszerzania horyzontów studentów i promowania wiedzy o współczesnych wyzwaniach polityczno-gospodarczych w ujęciu globalnym.