Wyprawa badawcza dr Vanessy Tinker i dr Kerry Longhurst do Tbilisi

15.08.2024

Na początku lipca dr Vanessa Tinker oraz dr Kerry Longhurst udały się do stolicy Gruzji, Tbilisi, aby zebrać dane do badania dotyczącego perspektyw integracji europejskiej tego kraju. Przeprowadziły tam wywiady m.in. z członkami gruzińskiego parlamentu, pracownikami akademickimi Institute for European Studies na Tbilisi State University, a także przedstawicielami think tanków i społeczeństwa obywatelskiego.

Rozmowy te pozwalają wstępnie przypuszczać, że czynniki takie jak: wewnętrzna polaryzacja, przeszkody w reformach systemu sądownictwa, rosyjskie wpływy i nieskuteczne próby przezwyciężenia oligarchii utrudniają Gruzji przystąpienie do Unii Europejskiej oraz powodują osłabienie demokracji i paraliż polityczny. Ze względu na wybory parlamentarne, które mają odbyć się w październiku, rok 2024 zapowiada się jako szczególnie istotny dla rozwoju wewnętrznego Gruzji, jak również dla jej pozycji na arenie międzynarodowej. Dr Tinker i dr Longhurst planują w niedalekiej przyszłości opublikować wyniki przeprowadzonych badań w postaci dwóch artykułów w czasopismach naukowych.

Na zdjęciu: Dr Kerry Longhurst i dr Vanessa Tinker z Nino Lapiashvili, LLM, MSc, Head of European Studies z Tbilisi State University w Gruzji