Czy australijski model imigracji może mieć zastosowanie w Europie?

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2018-06-14

Czy powinniśmy zawracać wszystkie łodzie uchodźców do portów w Afryce i Azji? Czy Unia Europejska powinna stworzyć kontynentalny odpowiednik obozu Nauru dla imigrantów przeprawiających się przez Morze Śródziemne?

 

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, które odbędzie się

14 czerwca w godz. 17.00-19.00

w sali 232 w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie.

W ciągu ostatnich lat, Australii udało się znacząco ograniczyć problem uchodźców próbujących przedostać się do kraju przez ocean. W związku z powyższym, politycy europejscy coraz częściej przywołują przykład rozwiązań zastosowanych przez rząd w Canberze i rozważają ich wdrożenie w swoich krajach. Jednak przyjęcie przez Unię Europejską drakońskiego modelu z Australii wydaje się  mało prawdopodobne. Dlaczego?

O specyfice australijskiej recepty na ograniczenie nielegalnej imigracji, jej konsekwencjach oraz możliwości wdrożenia na terenie krajów Wspólnoty Europejskiej będą rozmawiać przedstawiciele Australijskiego Instytutu Spraw Polskich, Collegium Civitas, Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Ambasady Australii w Polsce.

Dyskusję z udziałem panelistów poprowadzi prof. Jan Pakulski, wykładowca w Collegium Civitas.

W gronie zaproszonych ekspertów znajdują się m.in.: dr Katarzyna Andrejuk, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami, dr hab. Stefan Markowski, wieloletni doradca organizacji rządowych i prywatnych w Australii i Wielkiej Brytanii oraz Ambasador Australii w Polsce, JE Paul Wojciechowski.