Koło Naukowe Societas Internationalis (Uniwersytet Civitas) oraz Instytut Badań nad Turcją
zapraszają na spotkanie
Dezinformacja w krajach MENAT
08 maja 2025 r. | godz. 16:30
Uniwersytet Civitas, Aula A, XII piętro, Pałac Kultury i Nauki
Ze względów formalnych obowiązuje rejestracja: link do rejestracji
„Dezinformacja w krajach MENAT” to spotkanie poświęcone analizie zewnętrznych kampanii dezinformacyjnych prowadzonych na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Turcji. Szczególna uwaga zostanie poświęcona rosyjskim operacjom informacyjnym – ich celom, metodom i wpływowi na postrzeganie Polski oraz Europy Środkowej. Wraz z zaproszonymi ekspertami przyjrzymy się również działaniom innych państw i aktorów niepaństwowych, które kształtują lokalne napięcia, zagrożenia informacyjne i relacje międzynarodowe w regionie MENAT.
Wydarzenie przybierze formę eksperckiego panelu dyskusyjnego, podczas którego porozmawiamy o mechanizmach, celach i skutkach dezinformacji w regionie MENAT (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej i Turcji), ze szczególnym uwzględnieniem działań prowadzonych przez państwa trzecie i aktorów niepaństwowych. Istotnym punktem dyskusji będą rosyjskie operacje dezinformacyjne, których celem jest nie tylko destabilizacja sytuacji w regionie, ale również wpływanie na postrzeganie Polski i Europy Środkowej. Eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat strategii informacyjnych, skutków społecznych oraz wpływu dezinformacji na międzynarodowe relacje i bezpieczeństwo.
PRELEGENCI:
dr Karolina Wanda Olszowska – prezeska i współzałożycielka Instytutu Badań nad Turcją, turkolożka i historyczka, asystentka badawcza w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książki „Relacje turecko-amerykańskie i turecko-sowieckie w latach 1945–1952” (2023).
dr Magdalena El Ghamari – specjalistka w dziedzinie bezpieczeństwa, operacji specjalnych i technik operacyjnych. Autorka publikacji o terroryzmie i radykalizacji: „Między terroryzmem a radykalizacją” (2021), „Cool Jihad” (2018) oraz reportażu „Kobiety, miłość i Dżihad” (2023). Wykładowczyni w INPISM oraz kierowniczka Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego na Uniwersytecie Civitas. Ekspertka ds. regionu MENA, w szczególności Libii, procesów radykalizacji oraz islamistycznego ekstremizmu.
Marcin Krzyżanowski – orientalista, przedsiębiorca, były dyplomata. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert Warsaw Institute. W latach 2008–2011 Konsul RP w Kabulu, a także kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Afganistanie. W latach 2017–2018 lektor języka polskiego na Uniwersytecie Teherańskim.
Głównym celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości uczestników na temat współczesnych zagrożeń informacyjnych oraz poszerzenie wiedzy o strategicznym znaczeniu regionu MENAT w globalnej polityce. Przewidziana jest także sesja pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy będą mogli zadać pytania prelegentom i podjąć z nimi bezpośrednią rozmowę.