Próba podsumowania roku 2020 – terroryzm i działania terrorystyczne w obszarze MENA

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2021-01-18

Pracownia Bezpieczeństwa Kulturowego, działająca w ramach Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas, serdecznie zaprasza na wspólną podróż naukową, w ramach której do czerwca 2021 roku odbędzie się 7 spotkań z cyklu (NIE)BEZPIECZEŃSTWA REGIONU MENA – LABORATORIUM BLISKOWSCHODNIE.

Seminaria online będą związane z sytuacją bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, ale nie tylko… Poza trudnymi geopolitycznymi tematami, w ramach których poruszymy tematykę terroryzmu, kryzysów wewnętrznych, konfliktów i wojen w regionie, pogłębimy wraz z zaproszonymi Gośćmi problematykę społeczną i kulturową.

Będziemy się łączyć z Libią, Kosowem, Irakiem oraz Afganistanem… Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak lata wewnętrznych konfliktów i procesów migracyjnych wpłynęły na los kobiet w regionie, jak wygląda sytuacja w obozach dla migrantów oraz będziemy na bieżąco analizować wydarzenia z regionu MENA.

Serdecznie zapraszamy!
 

 

18.01.2021 r., godz. 18.00
Próba podsumowania roku 2020 – terroryzm i działania terrorystyczne w obszarze MENA

 

Spotkanie poprowadzi Kierownik Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego – dr Magdalena El Ghamari.

Gośćmi spotkania będą:
Grzegorz Cieślak – ekspert profilaktyki i prewencji antyterrorystycznej Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas. Instruktor działań minersko-pirotechnicznych oraz ekspert Ochrony Obiektów Dyplomatycznych.
Specjalizacja: działania antyterrorystyczne, problematyka terroryzmu bombowego i CBRN; polityka bezpieczeństwa i strategia zabezpieczenia obiektów; wdrożenia w zakresie Ustawy o działaniach antyterrorystycznych; problematyka Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (obszar MENA).

Marcin Krzyżanowski – orientalista (iranista-afganolog), przedsiębiorca, były dyplomata. Prezes polsko-afgańskiej spółki Ariana Trade Group; właściciel kancelarii doradczej Harekat Consulting; wykładowca UJ (Conflict, Peace building and Development); absolwent m.in. kulturoznawstwa bliskowschodniego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Szkoły Języka Arabskiego dla Obcokrajowców w Damaszku; członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. W 2008 roku ekspert ds. Afganistanu w Departamencie Azji i Pacyfiku MSZ. W latach 2008-2011 Konsul RP w Kabulu oraz kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Kabulu. Jego zakres zainteresowań naukowych obejmuje gospodarkę i politykę państw Bliskiego Wschodu i Azji Południowej oraz konflikty asymetryczne, bezpieczeństwo regionalne i terroryzm w kontekście strategicznym i politycznym. Ważne miejsce w jego działalności naukowej zajmują również powszechne prawa człowieka jako pole konfliktu ideowo-kulturowego.
 

Rejestracja na wydarzenie: https://zoom.us/webinar/register/WN_x20zb4PZSdS1WaPB5gHtYA

 

 

HARMONOGRAM CYKLU:

14.12.2020         Bliskowschodni update w czasie pandemii: czas kryzysu

18.01.2021         Próba podsumowania roku 2020 – terroryzm i działania terrorystyczne w obszarze MENA

17.02.2021         10 lat po obaleniu reżimu Muammara Kaddafiego. Libijska rewolucja i przemiany w Afryce Północnej

08.03.2021         Rok pandemii a kobieca aktywność w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie

12.04.2021         Kryzys migracyjny – punkty zapalne 2020 i 2021 roku

29.05.2021         Polska aktywność na misjach wojskowych poza granicami kraju

21.06.2021         Bałkanica 2021 – 10 lat projektu bałkańskiego.

Każde spotkanie zaplanowane jest na godz. 18.00