Socjologia terroryzmu. Seminarium z cyklu „Spojrzenia na terroryzm”

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2018-04-20

Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na seminarium

„Socjologia terroryzmu”

które odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00. Seminarium jest częścią interdyscyplinarnego cyklu „Spojrzenia na terroryzm”.

Zmienia się charakter ataków terrorystycznych w Europie oraz sposób ich przeprowadzenia. Ataki, coraz częściej samobójcze, dokonywane są przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Według badań Europolu zaledwie 2 proc. zamachów w latach 2009-2014 było motywowane religijnie, a zaledwie 0,7 proc. było związane z islamem. Liczba ofiar zamachów Europie spada. Mimo że coraz trudniej zorganizować zamach terroryści wciąż mogą liczyć, że ich działania trafią na podatny grunt. W Polsce według sondażu IBRiS (listopad 2017), wykonanego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, 29 proc. badanych obawia się, że mogłoby dojść do tego typu ataku. Z drugiej strony jednak wzrosło poczucie zagrożenia islamskim ekstremizmem – według sondażu IBRIS w 2014 wynosiło 3,9 proc., podczas gdy w lipcu 2017 już 20,3 proc. Polskie MSZ określa zagrożenie zamachami terrorystycznymi w Polsce jako „niewielkie”.

Czy to oznacza, że europejskie służby są w stanie zapobiegać atakom? Czy możemy prognozować trendy w rozwoju terroryzmu? Czy analiza socjologiczna może pomóc w efektywnej walce z terroryzmem? Jak zagrożenie atakami koresponduje z rzeczywistym ryzykiem takiego wydarzenia? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wraz z ekspertami ds. terroryzmu i socjologami: dr Anną Matczak z Collegium Civitas, Pawłem Cywińskim, portal uchodźcy.info, Magazyn Kontakt oraz dr. Łukaszem Jurczyszynem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Po dyskusji panelowej nie zabraknie czasu na pytania od publiczności.

Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia (piątek) 2018 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20.

Wstęp wolny.