Spojrzenia na terroryzm: Psychologia terroryzmu

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2018-05-25

Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas (CBnT CC) we współpracy z Domem Spotkań z Historią (DSH) zaprasza na seminarium

„Psychologia terroryzmu”

które odbędzie się 25 maja o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią.

Seminarium jest częścią interdyscyplinarnego cyklu „Spojrzenia na terroryzm”, który ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania stanowią okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Seminarium 25 maja zostanie poświęcone terroryzmowi w ujęciu psychologicznym.

Racje, które stoją za przyłączaniem się indywidualnych osób do organizacji terrorystycznych są inne dla każdej z nich  a jednocześnie posiadają wspólne źródła. Rozpoznanie czynników sprzyjających radykalizacji i rekrutacji jest jednym z najważniejszych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Jest to tym istotniejsze, że współczesna Europa stoi przed zagrożeniem tak ze strony „religijnego fundamentalizmu”, jak i „zbrodni przemocy i nienawiści” (grup ksenofobicznych, faszyzujących). Dodatkowym ważnym aspektem jest analiza jednostek, które pomimo braku przynależności do organizacji terrorystycznych utożsamiają się z nimi oraz od nich czerpią. Kolejną grupą, na którą warto zwrócić uwagę są osoby działające z własnych, prywatnych pobudek. Zasadna będzie więc analiza ryzyka uwzględniająca cechy osobowości, potencjalne zaburzenia, doświadczenia oraz istotne zmiany w zachowaniu.

W dyskusji o psychologicznych źródłach terroryzmu wezmą udział:

  • Mariola Wołoszyn, psycholog i wykładowca Collegium Civitas,
  • Dariusz Piotrowicz, psycholog policyjny w Komendzie Stołecznej Policji (2004-2010) i wykładowca Uniwersytet SWPS,
  • Andrzej Mroczek, ekspert ds. terroryzmu z CBnT.

Po dyskusji panelowej nie zabraknie czasu na pytania od publiczności.

Wydarzenie odbędzie się 25 maja (piątek) 2018 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl.