Spojrzenia na terroryzm: Terroryzm a turystyka

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2017-11-03

Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas (CBnT CC)  we współpracy z Domem Spotkań z Historią (DSH) zaprasza na seminarium:

„TERRORYZM A TURYSTYKA”

które odbędzie się 3 listopada (piątek) 2017 r. o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl

Seminarium jest częścią interdyscyplinarnego cyklu „Spojrzenia na terroryzm”.

Cykl ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania będą stanowić okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Pierwsze seminarium zostanie poświęcone zagrożeniom terrorystycznym w kontekście turystyki.

W 1986 roku blisko 80% Amerykanów odwołało zagraniczne wyjazdy po porwaniu samolotu TWA (czerwiec 1985) i zamachu bombowym w klubie w Zachodnim Berlinie (kwiecień 1986).  A jak jest dziś? Czy zamachy wpływają na nasze decyzje odnośnie zagranicznych wojaży?

Światowa Rada Podróży i Turystyki (World Travel and Tourism Council, WTTC) podaje, że w 2016 roku branża turystyczna odnotowała w skali globalnej wzrost o 3,3%. Jednak badania pokazują jednocześnie spadek przychodów wynikających z turystyki przyjazdowej w krajach, w których przeprowadzono zamachy terrorystyczne np. we Francji, Turcji, Belgii, Egipcie. Konsumenci kontynuują wyjazdy, jednak zmieniają kierunki podróży na te, które wydają się bardziej bezpieczne. Wzrost zainteresowania w Europie zanotowały w 2016 roku m.in. Portugalia i Hiszpania, Bułgaria, Cypr, a także Polska. Magazyn Fortune, powołując się na dane WTTC, podkreśla, że  czas na odrobienie strat w branży turystycznej danego kraju, wynikających z zagrożenia terrorystycznego wynosi 13 miesięcy. To znacząco krócej niż w przypadku  niepokojów politycznych (27 miesięcy) czy katastrof naturalnych (24 miesiące).

Jak zagrożenie terrorystyczne wpływa na turystykę? Jakie krótko i długoterminowe implikacje ekonomiczne dla państw o rozwiniętej branży turystycznej niesie terroryzm? Dokąd jeździć, żeby zminimalizować ryzyko? Jakich kierunków zdecydowanie unikać?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy panelu dyskusyjnego: Dorota Chojnowska, dziennikarka i podróżniczka, dr Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Maciej Nykiel, dyrektor zarządzający Fly.pl oraz dr Katarzyna Maniszewska, podróżniczka i ekspert CBnT CC. Po dyskusji panelowej nie zabraknie czasu na pytania od publiczności.