Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas (CBnT CC) we współpracy z Domem Spotkań z Historią (DSH) zaprasza na seminarium
„TERRORYZM W LITERATURZE”
które odbędzie się 8 grudnia 2017 r. o godz. 18.00 . Seminarium jest częścią interdyscyplinarnego cyklu „Spojrzenia na terroryzm”.
Cykl ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania stanowią okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Grudniowe seminarium zostanie poświęcone literackim obrazom terroryzmu.
Czy literatura konkuruje z mediami w wyjaśnianiu zjawiska terroryzmu opinii publicznej? Dlaczego Czytelnicy interesują się terroryzmem? Czy terroryści zostali dyżurnymi „czarnymi charakterami” powieści sensacyjnych? I wreszcie, czy terroryzm stał się fenomenem popkulturowym i jak wyjaśnić zjawisko popkulturowej mitologizacji terrorystów lewicowych działających w latach 70. i 80.?
Na te i inne pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy panelu dyskusyjnego: pisarz Marcin Ciszewski, autor licznych powieści sensacyjnych m.in. „Upał”, „Wiatr”, „Gliniarz”, Wojciech Lada, pisarz i dziennikarz, autor wielu publikacji, wśród nich książki „Polscy terroryści”, dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem, ekspert ds. bezpieczeństwa oraz literaturoznawca oraz Paulina Piasecka, zastępca dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem. Po dyskusji panelowej nie zabraknie czasu na pytania od publiczności.
Wydarzenie odbędzie się 8 grudnia (piątek) 2017 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl