Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Falińskim

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2020-03-05

 
Wydawnictwo Difin i Collegium Civitas zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Falińskim, promujące książkę „Współpraca międzynarodowa polskich miast i gmin”.
 

 

Spotkanie z prof. Stanisławem Falińskim

XII piętro, sala 1222, godz. 18.00

 

 
Stanisław Faliński – politolog, historyk, samorządowiec, dziennikarz telewizyjny, reżyser filmów dokumentalnych. Doktor habilitowany, profesor na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. 1989-1994 pracownik Telewizji Polskiej. Autor i współautor kilku cykli studyjno-filmowych poświęconych historii Polski w XX wieku, autor ponad 100 felietonów filmowych, kilkudziesięciu reportaży filmowych i kilku filmów dokumentalnych (m.in. „Lotnicy” oraz „Pogwarki i WRAK”). 1990-2002 radny warszawski różnych szczebli, gminnego i warszawskiego. Pierwszy (1990-1991) przewodniczący Rady Dzielnicy – Gminy Warszawa-Mokotów. 1994-2002 burmistrz gminy Warszawa-Ursynów. 2003-2005 doradca prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej. Od 2006 wykładowca różnych, publicznych i epublicznych uczelni wyższych. Autor ponad 40 artykułów i książek naukowych. Zajmuje się głównie zdecentralizowaną władzą publiczną i samorządem terytorialnym w Polsce oraz Unii Europejskiej, politykami lokalnymi i regionalnymi, oraz aktywnością międzynarodową samorządów terytorialnych.

Książka „Współpraca międzynarodowa polskich miast i gmin” prezentuje współpracę międzynarodową samorządów terytorialnych. Autor przedstawia ewolucję aktywności zagranicznej miast i innych wspólnot terytorialnych od Starożytności do dzisiaj, na świecie, ale przede wszystkim w Polsce. Rozwinięte po drugiej wojnie światowej kontakty zagraniczne nie reprezentujący całe społeczeństwa państw, a kontakty międzynarodowe składających się na te społeczeństwa gmin, miast i regionów. Ta forma współpracy międzynarodowej stała się, wspieranym przez Radę Europy i Unię Europejską, sposobem współczesnych demokracji na tworzenie trwałych i autentycznych więzi pomiędzy społeczeństwami, narodami i obywatelami. Metodą na przełamywanie – poprzez poznanie i współpracę – wzajemnych niechęci i nienawiści. Drogą do budowania pomiędzy wolnymi członkami społeczeństw obywatelskich trwałych i pozytywnych więzi współpracy, szacunku, poszanowania odmienności i dostrzegania pokrewieństwa.

Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy!