Czy Twój głos jest reprezentowany w Parlamencie Europejskim? Sprawdź na portalu YourVoteMatters.eu!

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2018-10-12

Który z polskich przedstawicieli Parlamentu Europejskiego wyraża Twoje poglądy? Za czym opowiadają się nasi eurodeputowani? Czy to możliwe, że masz więcej wspólnego z parlamentarzystami z Malty lub Hiszpanii niż z politykami z własnego kraju? Weź udział w spotkaniu z ekspertami, już 12 października!

Niska frekwencja w ostatnich wyborach (nie przekraczająca 23,82 proc.) oraz niewystarczający stan wiedzy Polaków o mechanizmie wyborów europejskich skłoniły Collegium Civitas do włączenia się w realizację projektu You Vote EU, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Uczelnia razem z europejskimi organizacjami pozarządowymi: Riparte il futuro z Włoch, VouliWatch z Grecji, European Citizen Action Service (ECAS) i VoteWatch Europe z Brukseli współtworzy platformę, dzięki której wyborcy z Polski i innych krajów europejskich mogą sprawdzić, w jaki sposób poszczególni członkowie PE, kandydaci startujący w przyszłorocznych wyborach oraz ich ugrupowania zapatrują się na najważniejsze kwestie społeczne i gospodarcze. Użytkownicy platformy mogą również wziąć udział w sondzie i dowiedzieć się, którzy z europarlamentarzystów i w jakim stopniu zgadzają się z ich osobistymi poglądami.

W piątek 12 października zespół Collegium Civitas przedstawi krajową wersję portalu YourVoteMatters, dzięki któremu Polacy będą mogli sprawdzić, czy członkowie Parlamentu Europejskiego działają zgodnie z ich poglądami, jak zapatrują się na ważne politycznie tematy, takie jak: powstrzymanie migracji, wzrostu budżetu UE czy sankcje dla Rosji.

W trakcie spotkania razem z zaproszonymi ekspertami oraz gośćmi reprezentującymi organizacje europejskie będziemy rozmawiać o wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2019 r. Jednym z tematów będzie rola Internetu jako kluczowego narzędzia wspierającego funkcjonowanie zaawansowanych demokracji. W części końcowej zaprezentujemy nową stronę internetową niezależnego, wielojęzycznego centrum informacji o wyborach do Europarlamentu – YourVoteMatters.eu.

Wydarzenie odbędzie się w godz. 11.00-13.00 w ramach Warszawskich Spotkań Międzynarodowych „Świat pod lupą” (http://swiatpodlupa.eu/) w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56.

Wstęp wolny.
PROGRAM

10.30-11.00  Rejestracja
11.00-11.20 Wystąpienie wprowadzające:
prof. Lena Kolarska-Bobińska, posłanka do Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2014, minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2013-2015
11.20-12.20 Panel i dyskusja z uczestnikami: Jak motywować obywateli do uczestnictwa
w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

  • dr Kerry Longhurst, Collegium Civitas
  • dr hab. Agnieszka Cianciara, Instytut Studiów Politycznych PAN
  • Jan Jakub Chromiec, forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego
  • Magdalena Wnuk, MamPrawoWiedziec.pl
12.20-12.40 Prezentacja portalu yourvotemetters.eu

  • Priscilla Robledo, You Vote EU, Riparte il futuro
  • dr Marek Troszyński, Collegium Civitas
12.40-13.00 Dyskusja i uwagi końcowe
13.00-13.30 Poczęstunek

 

Link do rejestracji: https://yourvotematters.evenea.pl/
Więcej informacji:

Agata Sołdaj, specjalista ds. PR, kom. 501 541 798, e-mail: agata.soldaj@civitas.edu.pl
Wydarzenie jest finansowane z programu Unii Europejskiej „Prawa, Równość i Obywatelstwo” na lata 2014-2020.