PRZYBYŁA Katarzyna Anna

Udostępnij strone

Katarzyna A. Przybyła jest twórczynią i kierowniczką specjalności Strategic Peace and Conflict Studies w Collegium Civitas prowadzonej wspólnie przez Collegium Civitas i United Nations Institute for Training and Research (UNITAR). Jest również redaktorką czasopisma naukowego „Peace Review”.

W latach 2014–2015 była stypendystką Fulbrighta w Kroc Institute for International Peace Studies na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. W 2018 r. uczestniczyła w programie rozwoju przywództwa transatlantyckiego GMF – Marshall Memorial Fellowship. Od 2018 do 2021 r. była główną redaktorką i dyrektorką ds. analiz w centrum analitycznym Polityka Insight. Wcześniej przez prawie osiem lat pracowała w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie zajmowała się obszarem byłego Związku Radzieckiego, relacjami NATO-Rosja oraz organizacjami międzynarodowymi. W 2015 r. prowadziła badania terenowe w Izraelu/ Palestynie, a także współpracowała z tamtejszymi organizacjami zajmującymi się prawami człowieka. Doradzała w Programie Pokój i Stabilizacja Fundacji Pułaskiego; wcześniej – dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”.
Obecnie pracuje nad swoim doktoratem z badań nad pokojem i konfliktami (Peace and Conflict Studies) na Uniwersytecie Manitoba w Kanadzie. Skończyła stosunki międzynarodowe na Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz studia z badań nad pokojem (Peace Studies) na Uniwersytecie Notre Dame w USA.

Od 2016 r. jest wykładowczynią Collegium Civitas; od 2019 r. – członkinią Zespołu Języka Prawnego Rady Języka Polskiego. Jest członkinią: International Studies Association, Alliance for Peacebuilding (AFP), Women in International Security POLAND, U.S. State Department Exchange Programs – Alumni Association.

Zainteresowania badawcze: sprawy międzynarodowe, w tym przede wszystkim konflikty, przemoc polityczna i opór bez przemocy, badania nad pokojem, polityka zagraniczna Rosji i USA, b. ZSRR, krytyczne myślenie, pisania i analiza.