Ośrodek Analizy Informacji

Udostępnij strone

Informacja jest istotnym zasobem strategicznym współczesnych gospodarek. Do jej wykorzystania niezbędne jest posiadanie odpowiednich kompetencji, wiedzy oraz świadomości, przekazywanych i kształtowanych w procesie edukacji. W związku z tym w ramach struktur organizacyjnych Collegium Civitas powołany został Ośrodek Analizy Informacji.

Zadaniem Ośrodka jest tworzenie oferty edukacyjnej, która umożliwi studentom studiów I i II stopnia, a także słuchaczom studiów podyplomowych i uczestnikom warsztatów zdobycie kwalifikacji w zawodzie analityka informacji, który daje takie właśnie umiejętności oraz prowadzenie badań w obszarze analizy informacji, detekcji dezinformacji i zagrożeń informacyjnych oraz przeciwdziałania im.

Swoje zadania Instytut realizuje poprzez funkcjonowanie dwóch pracowni tematycznych:

Pracownia pozyskiwania, analizy i weryfikacji informacji: podstawowymi obszarami zainteresowania naukowego i działalności empirycznej Pracowni są badania nad pogłębianiem i rozwojem teorii analizy informacji, jak też praktyczne podejście do problemów i wyzwań związanych z:

  • wykorzystaniem innowacyjnych technik pozyskiwania informacji,
  • aspektami prawnymi dotyczącymi przetwarzania, przechowywania i udostępniania danych,
  • analizą źródeł informacji, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianej przestrzeni Internetu, selekcją i segmentacją informacji,
  • metodami detekcji i przeciwdziałania dezinformacji oraz manipulacji.

Głównym celem pracowni jest prowadzenie zajęć dydaktycznych, projektów badawczo-rozwojowych i szkoleń, oraz organizacja konferencji i seminariów, we współpracy z zainteresowanymi organizacjami, instytucjami publicznymi, w tym międzynarodowymi, lub podmiotami prywatnymi o tożsamym lub komplementarnym profilu działalności.
Kierownik Pracowni: mjr rez. Jerzy Smoliński

Pracownia cyberbezpieczeństwa publicznego: przedmiotem działań podejmowanych w ramach funkcjonowania pracowni są zagadnienia polityk i strategii bezpieczeństwa państwa, organizacji prywatnych, biznesu i osób fizycznych w cyberprzestrzeni oraz promocja edukacji w tym zakresie. Dla realizacji tych celów Pracownia nawiązuje współpracę z zewnętrznymi partnerami na rzecz organizacji przedsięwzięć edukacyjnych i promocyjnych, a także prowadzi projekty badawcze i szkolenia oraz organizuje konferencje i seminaria we współpracy z zainteresowanymi organizacjami.
Kierownik Pracowni: dr Paulina Piasecka
 

Kierownictwo Ośrodka Analizy Informacji Collegium Civitas

Dyrektorem Ośrodka Analizy Informacji CC jest mjr rez. Jerzy Smoliński – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Przez kilkanaście lat oficer Wojska Polskiego, współtwórca służby prasowej w Siłach Zbrojnych. W 2001 Zastępca Dyrektora Biura Prasy i Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej – Rzecznik Prasowy Ministra. Od 1994 roku dziennikarz telewizyjny, autor wielu programów i magazynów telewizyjnych. W latach 2004 – 2006 Dyrektor Programowy TVP Poznań. Od 2007 do 2010 Doradca Marszałka Sejmu RP ds. Mediów. W latach 2010 – 2015 Doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wykładowca w Centrum Badań nad Terroryzmem w Warszawie, Akademii Obrony Narodowej i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Od 2017 roku związany z ruchem Open Eyes Economy Summit. Uczestnik programu Departamentu Stanu USA The International Visitor Leadership.

Z-cą dyrektora Ośrodka Analizy Informacji CC jest dr Paulina Piasecka, absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Były Główny Specjalista w Wydziale ds. Przeciwdziałania Terroryzmowi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, była naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego w Departamencie Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN. Zastępca Dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Absolwentka wielu kursów w zakresie bezpieczeństwa, w tym programu Comprehensive Security Responses to Terrorism organizowanego przez Departament Stanu USA.

Rada Programowa Ośrodka:
1) Jerzy Smoliński – Przewodniczący Rady
2) prof. Stanisław Mocek
3) prof. Piotr Sienkiewicz
4) dr hab. Kuba Jałoszyński
5) dr Jakub Jasiński
6) płk rez. Tomasz Szulejko
7) Grażyna Biskupska
8) Andrzej Mroczek